تاریخچه

 


تاریخچه

مرکز آموزش و پژوهش سازمان ثبت احوال کشور یکی از مراکز آموزشی دستگاه های دولتی است که در سال 1369 هجری شمسی با مجوز رسمی از سازمان اموراداری و استخدامی ( سابق ) کشور در سطح تشکیلاتی « مرکز » تأسیس و زیر نظر مستقیم ریاست سازمان فعالیت خود را آغاز کرد .

بنابراین ، سازمان ثبت احوال کشور قبل از تأسیس و راه اندازی این مرکز واحدی مستقل برای آموزش کارکنان خود نداشت و به همین دلیل، آموزش کارکنان تنها با معرفی آنان به مرکز آموزش مدیریت دولتی تحقق پیدا می کرد . اما در سال 1369 وضعیت آموزش کارکنان شکل تازه ای به خود گرفت ؛ راه اندازی مرکز آموزش با هدف تأمین و تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه های مرتبط با وظایف سازمانی، در ارتقاء سطح دانش و مهارت کارکنان جهشی پدید آورد ؛ زیرا علاوه بر گرفتن مجوز برگزاری آموزش های ضمن خدمت و اجرای آن در ستاد و چند استان بزرگ کشور ، اخذ مجوز برگزاری دوره های آموزشی میان مدت و بلند مدت حقوق ، کامپیوتر و آمار در مقاطع کاردانی و کارشناسی نیز سبب شد تعداد چشمگیری از کارکنان به مقاطع تحصیلی بالاتر راه یابند.

البته در طول برگزاری دوره های بلند مدت ، به آموزش های کوتاه مدت هم توجه می شد به گونه ای که در طی سال های 1369 تا 1379 در مجموع 263 دوره آموزشی برگزار شد و کارکنان 470226 نفر ساعت آموزش دیدند . اما پس از ممنوعیت اجرای دوره های بلند مدت در دستگاه های دولتی ، تمرکز بر اجرای دوره های آموزشی کوتاه مدت قوت گرفت ؛ به ویژه پس از تصویب نظام جامع آموزش کارکنان وتعریف آموزش های پودمانی ، اجرای آموزش های کوتاه مدت به تدریج روندی صعودی پیدا کرد ؛ به گونه ای که در سال 1382 ، این روند چنان افزایش یافت که مرکز در این سال توانست 303 پودمان آموزشی (142026 نفر ساعت آموزش ) یعنی به میزان آموزش های مربوط سال های  79 – 1369 برگزار نماید.

در سال 1385 نیز فصل جدیدی در باب آموزش کارکنان گشوده شد . در این سال براساس نظام جامع آموزش کارکنان و بخش نامه شماره 6326/1803 مورخ 20/1/85 و در جهت تحقق برنامه چهارم توسعه ، مرکز آموزش اقدام به تهیه "برنامه چهارساله آموزشی" نمود و این افتخار را نصیب خود ساخت که در بین دستگاه های دولتی ، اولین دستگاهی باشد که این برنامه را تهیه و تدوین کرده است .

برنامه مذکور نیز مبنایی برای تهیه برنامه های عملیاتی شش ماهه گردید ؛ بدین نحو که در هر     نیم سال 31 برنامه آموزشی متناسب با وضعیت نیروی انسانی استان ها و حوزه ستادی تهیه و اجرا شد.

در حال حاضر نیز اجرای پودمان های آموزشی با تکیه بر کیفیت برنامه ریزی و اجرا ادامه دارد . مرکز آموزش مفتخر است که در طول حیات سازمانی خود 819/705/1 نفر ساعت آموزش در کارنامه خود ثبت کرده است . هم اکنون نیز با پیوند دادن بخش پژوهش سازمان به آموزش ، درصدد است ضمن نظارت بر انجام پژوهش های سازمانی، از نتایج این پژوهش ها در بهبود کیفیت ، کمیت و کارایی      پودمان های آموزشی بهره بگیرد .
 

 

جستجو
هفته پژوهش
چاپ
دسترسی سريع

  

 
نظر سنجی
در حال حاضر هیچ نظرسنجی فعالی برای شما وجود ندارد
آمار مراجعات
مهمان :   5
عضو :  0
کل مراجعات  :  4874
امروز :  0
دیروز :  0
سایر اعلانات