پشتیبانی از افراد کم توان

الف: بزرگنمایی صفحات پورتال

مطابق شکل ، در این قسمت با کلیک بر روی هر دکمه می توانید اندازه قلم فونت را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

 

مرورگر فایرفاکس (Mozilla Firefox)

جهت نمایش بزرگتر محتوای صفحات پورتال، در مرورگر فایرفاکس از منوی View گزینه Zoom  را انتخاب نموده و بزرگنمایی مد نظر را انتخاب نمایید. همچنین با فشردن همزمان کلیدهای Ctrl ، + یا - می توانید میزان بزرگنمایی صفحات را تنظیم نمایید.

نکته: مرورگر فایرفاکس یک قابلیت دیگر نیز جهت سهولت مطالعه محتوای صفحات ارائه نموده است بنحوی که با انتخاب گزینه Zoom Text Only از منوی View و انتخاب میزان بزرگنمایی موردنظر، تنها اندازه فونت متن های موجود در صفحات بزرگتر می شود و دیگر محتوای صفحات مانند عکسها یا بنرهای تبلیغاتی در سایز اصلی خود نمایش داده می شوند.

 

 

 

 

مرورگر کروم (Google Chrome)

جهت نمایش بزرگتر محتوای صفحات پورتال، در مرورگر کروم از منوی اصلی ... گزینه Zoom را انتخاب نموده و بزرگنمایی مد نظر را انتخاب نمایید. همچنین با فشردن همزمان کلیدهای Ctrl ، + یا - می توانید میزان بزرگنمایی صفحات را تنظیم نمایید.

 

 

مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم (Microsoft Edge)

جهت نمایش بزرگتر محتوای صفحات پورتال، در مرورگر Edge از منوی اصلی ... گزینه Zoom را انتخاب نموده و بزرگنمایی مد نظر را انتخاب نمایید. همچنین با فشردن همزمان کلیدهای Ctrl ، + یا - می توانید میزان بزرگنمایی صفحات را تنظیم نمایید.

 

 

ب: افزونه Dark Reader

با نصب این افزونه رایگان در کروم، فایرفاکس یا مایکروسافت اج کرومیوم حالت تاریک یکپارچه را در تمام وبسایت‌ها تجربه می‌کنید و به گزینه‌های شخصی‌سازی فراوانی دسترسی خواهید داشت.

افزونه Dark Reader به غیر از سوییچ بین حالت تاریک و روشن، اجازه می‌دهد که میزان روشنایی و کنتراست تصویر را هم تنظیم کنید. افکت‌های Sepia و Grayscale به عنوان دو فیلتر رنگی و سیاه و سفید هم در دسترس شما هستند و نکته عالی اینکه می‌توانید با ساخت یک لیست از وبسایت‌های دلخواه، فعالسازی خودکار حالت تاریک را فقط به آن‌ها محدود کنید.

 

 

 

دانلود

 دانلود و نصب

 

ج نرم افزار صفحه خوان، استفاده از کامپیوتر توسط افراد کم بینا و نابینا

NVDA مخفف (NonVisual Desktop Access) نرم افزاری رایگان برای خواندن از روی صفحه مانیتور کامپیوتر است که می تواند امکانی را فراهم کند تا افراد نابینا و معلولین چشمی نیز بتوانند از کامپیوترهای دارای سیستم عامل ویندوز استفاده کنند. در واقع این نرم افزار تمام متونی که در صفحه کامپیوتر نمایش داده می شوند را به صورت صوتی برای کاربر می خواند، هنگامی که نشانه گر ماوس جابجا می شود، متن موجود در آن ناحیه خوانده می شود. در صورتی که کاربر دارای صفحه نمایش بریل (braille display) برای استفاده از کامپیوتر داشته باشد، یکی از قابلیت های نرم افزار، امکان تبدیل متن به بریل (braille) خواهد بود. این نرم افزار می تواند امکان تحصیل و کار با کامپیوترهای معمولی را برای کاربران نابینا میسر کند تا آن ها نیز بتوانند به شبکه های اجتماعی، خرید های آنلاین، انجام امور بانکی اینترنتی و ... بپردازند. صفحه خوان ها برنامه هایی هستند که افراد نابینا و کم بینا را قادر می سازند مانند افراد بینا با کامپیوتر تعامل کنند. تمام کارهایی که افراد نابینا با کامپیوتر انجام می دهند، مطالبی که می نویسند و یا درسایت ها مشاهده می کنند، فعالیت هایی که در ویندوز انجام می دهند و ... توسط صفحه خوان ها به برایشان خوانده می شود و بدین صورت از نحوه ی کارکرد خود با رایانه آگاه می شوند.

NVDA از تمامی برنامه هایی مانند مرورگرهای اینترنت، برنامه های مدیریت ایمیل، برنامه های چت و مسنجر و همچنین انواع نرم افزارهای آفیس به خوبی پشتیبانی می کند. صفحه خوان ها معمولا تجاری هستند و هزینه های بالایی حتی بیش از یک هزار دلار دارند اما این صفحه خوان کاملا رایگان و open source بوده و به علاوه پشتیبانی خوبی را از سوی سازنده دریافت می کند. از جمله دیگر مزایای استفاده از صفحه خوان ها عدم آسیب و یا آزار نور حاصل از صفحه نمایش برای افراد نابینا، کم بینا و حتی بینا است.

 

قابلیت های کلیدی نرم افزار  :NVDA

پشتیبانی از برنامه های کاربردی پرطرفدار نظیر مرورگر وب، ورد و اکسل

خواندن ایمیل ها در کامپیوتر برای افراد نابینا

گزارش دهی از قالب بندی متن موجود، مانند نام فونت و اندازه، سبک و خطاهای املایی

پشتیبانی از خط فرمان ویندوز

خواندن خودکار متنی که نشانه گر ماوس روی آن قرار گرفته است

پشتیبانی از زبان فارسی بدون نیاز به برنامه های کمکی

ارائه رایگان و open source از سوی سازنده

نصب و اجرای آسان و سبک نرم افزار

سازگار با ویندوز های ۶۴ و ۳۲ بیتی

امکان استفاده از برنامه با محیط کاملا فارسی

امکان استفاده از نرم افزار به صورت پرتابل (قابل حمل)

سازگاری با تمامی نسخه های ویندوز

عدم نیاز به نصب اسکریپت برای استفاده از skype

پشتیبانی از تمامی نرم افزار های پر کاربرد مانند: مرورگرهای اینترنت، برنامه های مدیریت ایمیل، برنامه های چت و مسنجر و همچنین انواع نرم افزارهای آفیس

اجرا هنگام logon ویندوز و صفحات امنیتی

هنگ نکردن هنگام لود شدن صفحات اینترنتی

پشتیبانی از ۵ sapiبرای استفاده از متن خوان های فارسی

 ۵sapi امکانی در ویندوز برای گویاسازی و سخنگو نمودن کامپیوتر است که بر روی ویندوز با زبان پیش فرض انگلیسی نصب می شود، اما می توان متن خوان های فارسی را نیز به آن اضافه کرد.

 

راهنمای نصب

جهت پشتیبانی نرم افزار از متون فارسی مراحل زیر را انجام دهید:

۱- با فشردن کلید insert + n تنظیمات برنامه را فعال کنید.

۲- بعد از ورود به قسمت preferences, تنظیمات voice settings را فعال نموده و زبان برنامه را بر روی فارسی (Persian) تنظیم کنید.

۳- گزینه Automatic language switching (when supported) را غیر فعال کنید.

۴- با کلید Tab بر روی دکمه ok رفته و بر روی آن Enter کنید.

 

نکات دیگر:

۱- قسمت voice settings variant را بر روی ۳iven تنظیم کرده و pitch را نیز ۵۰ قرار دهید.

۲- برای اینکه هر لینک در خط جداگانه قرار گیرد و متون و لینک ها در کنار هم نباشند، (در صورتی که می خواهید به طور کامل از کیبورد استفاده کنید این مرحله را انجام دهید) در preferences, قسمت browse mode  گزینه Use screen layout (when supported) را غیر فعال کرده و ok کنید.

۳- کلید Say all برای  خواندن تمامی متن است که با کلید های ترکیبی insert + down فعال می شود.

۴- این نرم افزار در هنگام بازی، کار با برنامه های گرافیکی و مهندسی و عکس ها کاربردی نیست.

۵- برای اینکه گزینه say all به درستی کار کند و بتوانید تمام متن را یک جا با کلید ترکیبی  insert + down  بخوانید اسکرین سیور سیستم را غیر فعال کنید.

 

دانلود نسخه ۲۰۱۷.۳ با پشتیبانی از :(XP, Vista, or Windows7) 

 پارت اول با حجم ۱۲ مگابایت

 پارت دوم با حجم ۸ مگابایت

 

آخرین نسخه (بعد از ورود روی دکمه Download کلیک کنید):  

 دانلود از سایت سازنده نرم افزار