تاریخ 1400/04/22         ساعت 19:56:50     گروه خبری اخبار اداره کل همدان

تصویر  

سازمان ثبت احوال کشور به‌دلیل در اختیار داشتن اسناد هویت و تابعیت فردی و آمارهای حیاتی، یکی از ارکان مهم حکومت تلقی شده و ارائه خدمات عمومی به آحاد مردم و اطلاعات ویژه جمعیتی به ارکان حکومت، از ویژگی‌های اختصاصی و انحصاری این سازمان است؛ درحال حاضر این سازمان برای انجام مأموریت‌های محوله، سه معاونت شامل امور اسناد هویتی، فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی و برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع، هفت اداره کل شامل امورحقوقی، مجلس و استان‌ها، اسناد هویتی، امور هویتی ایرانیان خارج از کشور، نگهداری و مهندسی عملیات، توسعه منابع انسانی و پشتیبانی، امور مالی و ذی‌حسابی و حراست، هفت دفتر ستادی شامل آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت، فناوری اطلاعات، نوسازی و تحول اداری، حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری‌های بین‌الملل، ارزیابی و پاسخگویی به شکایات و خدمات ثبتی غیر دولتی، یک مرکز آموزش و پژوهش سازمان، هسته گزینش و 31 اداره کل ثبت احوال استانی را در ساختار خود دارد.

ساختار سازمان ثبت احوال به انجام وظایفی همچون سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی کلان، نظارت و ارزیابی، تدوین و اصلاح قوانین و مقررات و رویه‌های اداری، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و غیره می‌پردازد و تعداد یک‌هزار و 94 واحد اجرایی در این راستا به خدمات‌رسانی در زمینه امور هویتی در سراسر کشور اقدام می‌کند.

ثبت ولادت و صدور شناسنامه، ثبت وفات و صدور گواهی، تعویض شناسنامه‌های موجود در دست مردم، ثبت ازدواج و طلاق و نقل تحولات، صدور گواهی ولادت برای اتباع خارجه و تنظیم دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی، ایجاد پایگاه اطلاعات جمعیتی و صدور کارت شناسنایی ملی، جمع‌آوری و تهیه آمار انسانی سراسر کشور و انتشار آن و وظایف مقرر دیگر طبق قانون به عهده سازمان ثبت احوال کشور است.

ارائه آمار فصلی ولادت، وفات، ازدواج و طلاق یکی از مهم‌ترین خبرها به‌منظور اطلاع‌رسانی در کل کشور و استان‌ها است و اداره کل ثبت احوال استان همدان نیز به‌صورت فصلی این آمار را ارائه می‌کند و به‌منظور آگاهی از این آمارها در فصل بهار با مدیرکل ثبت احوال استان همدان گفت‌و‌گو کردیم.

اسد حسن‌زاده زورمند ضمن اشاره به خدمات ثبت احوال، اظهار کرد: صدور شناسنامه، تغییر مشخصات هویتی، ازدواج، ثبت فوت، صدور کارت هوشمند ملی و استعلام الکترونیکی هویت از خدمات اداره کل ثبت احوال است.

وی با بیان اینکه بحث صدور شناسنامه شامل تعویض و المثنی، صدور شناسنامه ایرانیان و صدور گواهی ولادت فرزندان اتباع خارجی متولدشده در ایران است، گفت: در تغییر مشخصات هویتی نیز تغییر نام و نام خانوادگی، درخواست اصلاح سن، تغییر ثبت نشانی و رسیدگی به درخواست از هیئت حل اختلاف انجام می‌شود.

 

مدیرکل ثبت احوال استان همدان بیان کرد: ثبت ازدواج، صدور گواهی تجرد و صدور رونوشت سند ازدواج و طلاق اتباع ایرانی خارج از کشور نیز در بحث ازدواج و ثبت فوت اتباع ایرانی و صدور گواهی فوت و ثبت فوت اتباع خارجی در ایران و صدور گواهی فوت آن‌ها نیز در بحث فوت ثبت احوال دنبال می‌شود.

حسن‌زاده زورمند در ادامه به آمار وقایع حیاتی استان از ولادت، وفات، ازدواج و طلاق در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری اشاره کرد و افزود: در این بازه زمانی پنج هزار و 708 مورد ولادت به ثبت رسید که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.1 درصد کاهش داشته است؛ در بهار سال گذشته 6 هزار و 77 مورد ولادت در استان به ثبت رسیده بود.

وی با اشاره به آمار تولدهای دوقلو و چندقلو در استان، تصریح کرد: از ولادت‌های ثبت‌شده طی این مدت، 91 مورد دوقلو بوده است که 1.6 درصد از ولادت‌های ثبت‌شده را به خود اختصاص داده و 6 مورد سه‌قلوزایی نیز به ثبت رسید.

مدیرکل ثبت احوال استان همدان به آمار ازدواج و طلاق طی سه‌ماهه نخست امسال اشاره کرد و ادامه داد: در این بازه زمانی سه هزار و 890 مورد ازدواج در استان به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15.3 درصد افزایش داشته؛ سه هزار و 373 مورد آمار ثبت‌شده ازدواج در بهار سال 1399 بوده است.

حسن‌زاده زورمند با اشاره به آمار طلاق در استان، خاطرنشان کرد: تعداد 861 مورد واقعه طلاق نیز طی این مدت به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7.1 درصد کاهش داشته است؛ آمار طلاق در بهار سال گذشته 927 مورد در کل استان به ثبت رسیده بود.

وی درخصوص کارت‌های ملی هوشمند صادرشده نیز یادآور شد: از ابتدای طرح جایگزینی کارت ملی هوشمند با کارت ملی تاکنون تعداد یک‌ میلیون و 357 هزار و 421 مورد درخواست کارت ملی هوشمند گرفته شده است که با احتساب این آمار معادل 94 درصد از واجدین شرایط در استان درخواست کارت ملی خود را ارائه داده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال استان همدان اظهار کرد: در بحث صدور و تعویض شناسنامه نیز طی سه‌ماهه امسال 16 هزار و 790 مورد شناسنامه صادر شد.

حسن‌زاده زورمند درخصوص آمار و تعداد تعویض نام و نام خانوادگی در این بازه زمانی گفت: از ابتدای سال تاکنون تعداد 174 مورد تغییر نام و تعداد 214 مورد تغییر نام خانوادگی در استان انجام شد.

وی با اشاره به پروژه‌های در دست اقدام و صورت‌گرفته ثبت احوال استان در سال گذشته و سال جاری، بیان کرد: راه‌اندازی خطوط فیبر نوری در سطح ادارات استان، تعمیر و تجهیز ادارات و خرید برخی از اقلام اداری ازجمله این اقدامات بوده است.

 

مدیرکل ثبت احوال استان همدان در ادامه به برگزاری جلسه با شورای معاونین با موضوع بررسی راهکارهای مناسب اجرای پروژه ارتباطات سببی و نسبی اشاره کرد و افزود: این پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است.

حسن‌زاده زورمند با تأکید بر اینکه با توجه به وظایف سازمان ثبت احوال و فعالیت‌های این سازمان درخصوص ارائه خدمات هویتی پروژه ارتباطات سببی و نسبی اهمیت ویژه و حیاتی دارد، تصریح کرد: در هر شرایطی با همت و همکاری تمام کارکنان باید این پروژه به اتمام و بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه پروژه ارتباطات سببی و نسبی دارای پنج فاز است، ادامه داد: درحال حاضر و با ظرفیت‌های موجود، فاز نخست پروژه آغاز می‌شود و در هر مرحله اطلاعات تکمیل و به‌روزرسانی شده تا بهره‌برداری نهایی صورت گیرد.

مدیرکل ثبت احوال استان همدان در پایان خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین مقرر شد معاونت‌ها نظرات و پیشنهادات خود را جمع‌آوری کنند و با هدف شروع طرح و تأمین شرایط بهینه اجرای امور و تسریع در روند کار، ارائه دهند.

افزایش 15.3 درصدی آمار ازدواج و کاهش 7.1 درصدی آمار طلاق در استان طی سه‌ماهه نخست امسال حاکی از آن است که برنامه‌ریزی‌ها و برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیش از ازدواج و استفاده از مشاوره‌ها در راستای تحکیم بنیان خانواده تأثیر بسزایی در این خصوص داشته و باید تلاش‌ها در این راستا دوچندان شده و دولت با فراهم کردن زمینه ازدواج آسان و کمک به جوانان و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی خانوارها، نقش خود را به‌خوبی در بحث خانواده و استحکام‌بخشی به این نهاد مقدس ایفا کند.