تاریخ 1399/10/13         ساعت 09:06:01     گروه خبری خبر اداری

مراسم گرامیداشت روز ملی ثبت احوال با حضور دکتر شیبانی ، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی استانداری هرمزگان بصورت ویدئو کنفرانس با روسای ادارات ثبت احوال استان در این اداره کل برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان هرمزگان ، مراسم گرامیداشت روز ملی ثبت احوال با حضور دکتر شیبانی ، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی استانداری هرمزگان، سرپرست اداره کل ثبت احوال استان و دکتر فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان بصورت ویدئو کنفرانس با روسای ادارات ثبت احوال استان در این اداره کل برگزار گردید.
در این نشست که با رعایت پروتکل های بهداشتی و بصورت ویدئو کنفرانس با روسای ادارات ثبت احوال استان در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار گردید، راشد رشیدی ،سرپرست اداره کل ثبت احوال استان ضمن عرض خیر مقدم و تبریک روز ملی ثبت احوال اظهار داشت : سازمان ثبت احوال به عنوان سازمانی فرابخشی و حاکمیتی در طول سال‌های گذشته خدمات بسیار ارزشمندی را عرضه کرده است.اگر اطلاعات و آمار این سازمان نبود برنامه‌ریزی‌ها در زمینه هدفمند سازی یارانه‌ها ناقص انجام می‌شد
وی در ادامه یادآور شد: حضور اسناد هویتی برای هر ایرانی در هر نقطه جهان نشان دهنده عمق اهمیت وظایف سازمان ثبت احوال است.اهمیت خدمت به آحاد مردم بدون برنامه‌ریزی و داشتن آمار اطلاعات غیر ممکن است. نیاز به اطلاعات برای برنامه‌ریزی در خصوص تمامی مسائل و مشکلات جامعه به عنوان امری اساسی و حیاتی است. نیاز به مسکن، اشتغال، ازدواج و سایر مشکلات در گرو تولید اطلاعات و آمار صحیح است. سازمان ثبت احوال نقش مهمی در ارائه سهام عدالت و اجرای طرح تحول اقتصادی دارد که این نشانگر اهمیت نقش و جایگاه سازمان ثبت احوال است.
دکتر شیبانی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی استانداری هرمزگان نیز در این نشست ضمن تبریک روز ملی ثبت احوال به کارکنان و خدوم و زحمتکش این سازمان اظهار داشت: ثبت به موقع وقایع حیاتی با استفاده از ابزار قانونی قبل از تشکیل دولت الکترونیک ظهور و بروز برون دستگاهی نداشت. جهش بزرگ در ارائه خدمات دولتی در سراسر کشور بعد از تشکیل دولت الکترونیک صورت گرفت.
وی در ادامه یادآور شد: افزایش ضریب امنیتی اسناد هویتی، طرح شناسنامه و کارت ملی الکترونیکی، تشکیل پایگاه جمعیت کشور و تأکید بر اهمیت آن و ایفای نقش اساسی در اعطای عادلانه سهام عدالت و هدفمندسازی از دستاوردهای ثبت احوال نوین است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی استانداری هرمزگان خاطر نشان کرد: نقش ثبت‌احوال در بعد سیاسی، به بحث انتخابات بر می‌گردد که در بررسی صلاحیت داوطلبان با توجه به اطلاعاتی که از هویت افراد به‌دست می‌آید، ثبت احوال به عنوان یکی از مراجع چهارگانه پاسخگو به استعلامات انتخابات است. ثبت احوال نقش بسزایی در زمینه فراهم ‏کردن استعلام‏های کاندیدا‏‏‏های انتخاباتی و تایید هویت آنها و تعویض و تحویل فوری مدارک هویتی مورد نیاز برای حضور به موقع مردم در انتخابات دارد.
دکتر فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان نیز ضمن تبریک روز ملی ثبت احوال به مجموعه ثبت احوال استان اظهار داشت: بدلیل ضرورت ثبت بهنگام وقایع حیاتی بخصوص در بحث ولادت و وفات، تعامل و همکاری خوبی مابین دستگاه علوم پزشکی و ثبت احوال در استان وجود دارد.

وی در ادامه  یادآور شد: نقش آمارهای وقایع حیاتی در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های اجتماعی و اقتصادی کشور بسیار مهم و موثر است چون ثبت احوال یک نقشه راهگشا برای تمامی تشکیلات دولتی است.همکاری و استفاده از خدمات همه دستگاه‌های مرتبط با اداره ثبت احوال به نحوی که بتوان از همه ظرفیت‌ها و امکانات آنها در ارائه خدمات و پوشش ثبت به‌موقع وقایع حیاتی اقدام شود امری ضروری است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: باید برای ثبت به‌موقع وقایع حیاتی در جامعه فرهنگ‌سازی شود زیرا این امر بستر مناسب برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای مسئولان و تحقق عدالت است.
 همکاری دهیاری‌ها، مراکز بهداشت و درمان و خانه‌های بهداشت برای ثبت به‌موقع وقایع حیاتی و اعلام به اداره ثبت احوال ضرورت دارد.
در این مراسم همچنین به پاس قدردانی از زحمات کادر بهداشت  و درمان و در راستای گرامیداشت مفاخر هرمزگان از سند هویتی شهیده آرزو باهو ، اولین شهید مدافع سلامت استان هرمزگان با حضور مسئولین رونمایی گردید.
در ادامه این مراسم از  ثبت یار نمونه استان ، سرکار خانم منتظری ، مسئول بلوک زایمان بیمارستان صاحب الزمان (عج) ، عبدالعزیز رفیع زاده از بازنشستگان اداره کل ثبت احوال استان هرمزگان و سرکار خانم بردبار معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل ثبت احوال استان بعنوان کارمند نمونه تجلیل بعمل آمد.