پنجشنبه 26 فروردین 1400   
 
مدیریت محتوا

1. احمد حبیبی 

احمدحبیبی فرزند یوسف حبیبی در سال 1336 در دهنگ از توابع بستک متولد شده است.تحصیلات دوره ابتدایی را در زادگاه  خویش و متوسطه را در بستک و لار گذرانیده است. نامبرده در دانشگاه شیراز تحصیل کرده وزیر نظر استادان فاضل و مجرب بخش فارسی این دانشگاه به اخذ دانشنامه لیسانس در رشته زبان و ادبیات فارسی نائل آمده است. اولین کار تحقیقی او تألیف کتابی است تحت عنوان محیا شاعری از جنوب از دیگر تألیفات وی دوکتابی است که اخیرا منتشر شده اند.

       1- در دری در کناره های خلیج فارس 2- ترانه های خلیج فارس


===============================================================

2. محمد طیب هوشمند


محمد طیب هوشمند فرزند محمدنجیب به سال 1307 در بستک متولد شد . تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در بستک گذرانید .  وی به زبانهای انگلیسی و عربی تسلط کامل داشت ایشان فردی شاعر و فاضل بود که به هنر خوشنویسی نیز مسلط بود و علی رغم اینکه دستهایش در جوانی سوخته بود موفق به نگارش و تصحیح کتابهای 1- دیوان فایز بستکی شاعر سده سیزدهم هجری قمری2- دیوان همت بستکی تحت عنوان همت بستکی در قلمرو شعرو ادبیات فارسی 3- مصباح الهدیه و مفتاح الکفایه تألیف محمدعلی کاشانی به خط خود اقدام که کتاب اخیرو دیوان اشعار خودش به چاپ نرسیده است. مرحوم محمد طیب هوشمند در سال 1371 در دبی بدرود حیات گفت.


===============================================================

3. حاج شیخ عبدالله نقش بندی


وی در سال 1277 در روستای کوهیج متولد شد و با کمک ابوی خود بر علوم قران حدیث و فقه آشنایی حاصل کرد و در سن 37 سالگی به منظور ادامه تحصیل به مکه مکرمه مسافرت کرد و چندین سال در آنجا مشغول به تحصیل بود و از استادانی چون شیخ علی حسین مالکی و شیخ عباس مالکی کسب فیض کرد وی در سال 1358 از مکه به روستای کوهیج  بازگشت و در نشر فرهنگ غنی اسلامی و تعلیم مردم همت گماشت و چندین سال بعد در همانجا دارفانی را وداع گفت

 از تألیفات اوست:1- سلم السالکین   2- الجواهر السنیه 3- سلم الواعظین   4- الفواید الحلیه 5-مزیل العنا(درعلم نحو)تحفت الخلان(درشعر فارسی)


===============================================================

4. محمد اعظم بنی عباسیان
 

محمد اعظم بنی عباسیان فرزند سطوت الممالک بستکی به سال 1280 شمسی در بستک به دنیا آمد . این مورخ بستکی ، ادیب شاعرمحقق و نویسنده ای بود که از سر شوق و علاقه به تحقیق و تفحص پرداخت . به ادبیات و تاریخ عرب  و فارسی آشنایی کامل داشت و از تاریخ بستک ، لارستان، بنادر و جزایر خلیج فارس اطلاعات جامعی داشت که تألیف کتاب (تاریخ جهانگیریه و بنی عباسیان بستک ) مبین این آگاهی می باشد. به سال 1346 در بستک دارفانی را وداع گفت.