اداره ثبت احوال بشرویه
چاپ

 آدرس:  بشرویه - بلوار انقلاب اسلامی خانه سازمانی شماره 7 مسکن و شهرسازی
 کدپستی: 9781943195  
تلفنهای تماس:  05632787450
شماره نمابر: 05632784450
آدرس وب سایت :  http://sabteahval.ir/khjonubi  
نام و نام خانوادگی رئیس اداره:  جواد سردار

 تاریخچه‌ی بشرویه:
«بشرویه»
از نظر موقعیت طبیعی سرزمینی است در جنوب غربی استان خراسان و حدود آن به این شرح است: از شمال به شهرستان بردسکن؛ ازغرب به شهرستان طبس؛ از جنوب به بخش دیهوک از توابع شهرستان طبس و از شرق به شهرستان فردوس.
از نظر موقعیت طبیعی در شمال آن کویر نمک؛ در جنوب کویر لوت؛ در شرق آن تپه‌های شنی و تل‌های ریگ روان و در غرب آن کوهستان شتری واقع شده است.
قدمت بشرویه:
در مورد قدمت این شهر باید گفت که بشرویه از آن دسته شهرهایی نیست که زمان ولادتش در یاد تاریخ مانده باشد زیرا شهرهایی که معمولا احداث کننده‌ی آن پادشاه و یا شاهزاده‌ای بوده و یا این که به دستور آنان و به منظور خاصی بنا شده باشد و یا از سوی آنان اسمی برآن گذاشته شده می توان قدمت آن را دقیقا بیان نمود. بایستی عمر و قدمت شهرهایی مانند بشرویه را در بین کتاب ها و سفرنامه‌ها بررسی نمود که در کتاب خداوند الموت و در کتاب منم  تیمور جهانگشا در مورد بشرویه مطالبی بیان شده است.
آثار تاریخی بشرویه:
بشرویه دارای آثار متعددی می‌باشد که بعضا قدمت آن به قبل از اسلام بر می‌گردد و خوشبختانه هنوز پابرجا و دارای لوحی است که قدمت و بانی آن را نشان می دهد.
 1-قلعه دختر؛ در 12کیلومتری غرب بشرویه بر بالای کوهی به ارتفاع 400متراز سطح زمین می باشد. قدمت آن از زمان فرقه اسماعلیه می باشد و نمونه هایی در ایران همچون فیروز آباد مشهد و تربت حیدریه و شوشتر به همین نام و از نظر ساخت در آذربایجان لبنان و هندوستان وجود دارد.
2-پل آب بر یا ترناو بقایای معماری سرپل؛ در غرب روستای فتح آباد در حدود 12کیلومتری در کوهی به نام کوه شتری ارتفاع از کف رودخانه 26متر با معماری دوران ساسانی که در کنار این پل چند سفال قالب زده قرن 5و6هجری مشاهده می‌شود.
3-مسجد میان ده؛ در کتاب طرایق الحقایق نویسنده معصوم علیشاه از این مسجد یاد نموده است ودر سال 1030بنا شده است.
4-حسینیه میان ده؛ دارای  دو طبقه و دو ایوان به صورت قرینه و دور تا دور آن ایوان‌های کوچکی دارد طبقه پایین مختص مردان و فوقانی ویژه بانوان که در تعزیه و محرم استفاده می‌شود.
5-مدرسیه علمیه؛ مربوط به دوره  افشاریه.
6-حوض انبار میان ده؛ اولین حوض انبار بشرویه می‌باشد و معصوم علیشاه آن را توصیف نموده است.
7-مسجد جامع رقه؛ از نوع دو ایوانی و در اواخر قرن ششم بنا شده است.
8-امام زاده هوگند؛ در 12کیلومتری غرب بشرویه و از اولاد موسی بن‌جعفر می‌باشند.
9-تپه کرند؛ در غرب بشرویه به ارتفاع 10متر می‌باشد و قدمت آن دو هزار سال قبل از میلاد.
10-رباط اصفاک و نیگنان؛ در مسیر یزد به مشهد به مساحت 2500متر مربع می‌باشد. که به صورت شرقی غربی احداث گردیده و فقط دارای یک در ورودی و خروجی است هر یک از این رباط‌ها دارای دو ایوان نسبتا بزرگ با سقف جناقی در دو ضلع شرقی غربی است در چهار گوشه‌ی رباط اتاق‌های نسبتا بزرگی با طاق‌های کور فراوان و به صورت L مانند احداث شده است.
بشرویه از دید جهان گردان:
1-کتاب بریون مارسل؛ نویسنده فرانسوی که مطالبی تحت عنوان خاطرات تیمور گورگانی جمع آوری نموده است که در فصل نهم کتاب در بخش عزیمت به جنوب خراسان در حدود سال 756هـ.ق  مینویسد.
2-کتاب طائق الحقایق:
3-سفر نامه میرزا خانلرخان اعتصام  الملک؛ نایب اول وزارت خارجه در عصر ناصری سال 1294هـ.ق
4- مک کریگور؛ که با توجه به ماموریت نظامی وامنیتی تمام توجهش معطوف به جغرافیای طبیعی، راه و آذوقه و000می‌باشد.
 

دین و مذهب:
اعتقادشان همواره براساس دین مبین اسلام و مذهب شیعه اثنی عشری بوده و در جنبش سربداران به مقابله با ستمگری های مغولان بر خاستند و از قرون 5 تا 7 عقاید اسماعیلی رایج بوده است.
 

مفاخر بشرویه:
از بشرویه علمای شیعی فراوان برخاستند که از میان آنها ملاعبدالله تونی، حسن بن محمد باقر حسینی، دانشمند معاصر استاد بدیع الزمان فروزانفر و حاج محمد تونی بشرویی، ملا اکبر تونی بشرویی حاج ملا محمد نصیر و سید حسن مجتهد خراسانی و احمد الحسین بشرویی می‌توان نام برد.
 

توانمندی های اقتصادی:
1- کشاورزی 2-صنعت و معدن 
اراضی کشاورزی : 32000 هکتار قابل کشت می‌باشد که یک درصد کل کشور را شامل می‌شود در زمینه‌ی زراعی  و باغی 16500 هکتار سطح زیر کشت که 125/0 در صد کشور را شامل می‌شود که می‌توان محصولات زراعی گندم جو پنبه و محصولات باغی را پسته زعفران انار نام برد معادن: سنگ‌های تزیینی نظیر تراورین؛ مرمر و گرانیت خاک های صنعتی کائولن ؛ گل سر شور یا بنتونیت خاک نسوز وخاک کاشی  مواد معدنی نظیر سرب و روی باریت و آنتی موان.
صنایع : برگ بافی؛ قالی بافی؛ پنبه پاکنی؛ کیک و کلوچه؛ یخ سازی؛ آجرسفال موزاییک سازی
صنایع کارگاهی مانند: کوره‌ی فخاری به تعداد 124 کوره با ظرفیت 80 میلیون می‌باشد.

 

 

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1400/01/26
اداره ثبت احوال بشرویه
مهمان :  59
عضو :  0
کل مراجعات :  144
امروز :  2
دیروز :  0