نمایندگی نیمبلوک
چاپ

آدرس:  خضری میدان امام حسین ابتدای بیست متری قائم
 کدپستی: 9766131457
تلفنهای تماس:  05632542842
شماره نمابر: 05632542842
مسئول نمایندگی : مهدی کاری
 
معرفی بخش نیمبلوک
بخش نیمبلوک با 2490 کیلومتر مربع مساحت و بیش از 23000 نفر جمعیت در شمال استان خراسان جنوبی واقع شده است. از شمال به شهرستان گناباد در استان خراسان رضوی، از غرب به شهرستان سرایان و از جنوب و شرق به بخش مرکزی شهرستان قاینات محدود می شود. متشکل از دو دهستان نیمبلوک به مرکزیت شهر نیمبلوک و دهستان کرغند به مرکزیت روستای کرغند می باشد.
این بخش دارای دو شهر به نامهای "خضری دشت بیاض" و "نیمبلوک" است که شهر خضری دشت بیاض مرکز بخش می باشد.
این بخش بیش از 43 روستا و آبادی را در بر می گیرد که از این میان تعداد 21 روستا دارای شورای اسلامی و دهیاری و بقیه روستاها فاقد شورا و دهیار می باشند.
دهستان نیمبلوک شامل روستاهای : دهشک، گریمنج، بیناباج،بسکاباد، کارشک، فیض آباد، مزدآباد، تبلو، ثقوری، عباس آباد میم، خوگ، بنرگ، فتح آباد و علی زنگی دهستان کرغند شامل روستاهای : کرغند گزنشک، لاته سری، فضل آباد، خشکان، خنج و دره باز می باشد.
 
موقعیت و حدود شهر خضری دشت بیاض
شهر خضری دشت بیاض در 320 کیلومتری جنوب استان خراسان رضوی و 160 کیلومتری شمال بیرجند مرکز خراسان جنوبی که اخیراً از خراسان بزرگ انتزاع شده است و در حد فاصل شهر های گناباد و قاین در حاشیه جاده مشهد زاهدان واقع شده است، و اولین شهر این استان می باشد. طول جغرافیایی آن 58درجه و 49دقیقه شمالی و عرض جغرافیایی آن 34درجه و 1 دقیقه شرقی بوده و 1500متر از سطح دریا ارتفاع دارد.(پاپلی1365) این شهر که در غرب دشت بزرگ نیمبلوک قرار دارد از شمال به ارتفاعات معروف به گچ کنو و نوزاج در مرز گناباد ، از مشرق به دشت خضری ، از مغرب به اراضی روستاهای ثغوری ، بسکاباد و کارشک و از جنوب به کوههای علی پلنگ(عمر)کوه خان(آینه)و در نهایت به اراضی دهشک محدود می شود.
شهر خضری دشت بیاض در سال 1362با ادغام 2روستای خضری و دشت بیاض بوجود آمده است که اکنون به صورت 2 محله کاملاً جدا مشهود است. طول شهرحدود 5کیلومتر وعرض متوسط آن حدود 1500متر است با جهت شرقی غربی.
محله خضری در سمت مشرق و کنار جاده اصلی قرار گرفته است و به همین دلیل از تراکم جمعیتی بیشتری برخورداراست.ه دشت بیاض در سمت غرب واقع شده و به دلیل مهاجرت و برخی عوامل دیگر از تراکم جمعیتی کمتری برخورداراست. بین این دو محله منطقه ای در حدود 2کیلومتر به جز دبیرستان علامه امینی هنوز ساخت وساز مسکونی صورت نگرفته است و به صورت مزارع کشاورزی می باشد.
محدوده خدماتی و قانونی شهر 140هکتار و محدوده استحفاظی آن 531هکتار است(شهرداری1381ص1) و براساس آمار گیری 1375 -4430نفر را در خود جای داده است.(مرکزآمار ایران1375)این شهر از سال 1375که بخشداری دراین منطقه افتتاح شد مرکز بخش نیمبلوک قاینات نیز می باشد.
 
 مشاهیر و بزرگان
 شیخ ابو عبدالله خضری ،  مولانا شمس الدین محمد خضری ، حاجی محمد میرزا خضری قاینی ،  آخوند ملا علی مجتهد ،  شیخ محمد باقر نیمبلوکی
 شیخ محمد علی قطب ، شیخ محمد حیدری ، غلامرضا حقیقی ، حاجی حسن پرورش  ، ولی دشت بیاضی ، فصیح الدین محمد دشت بیاضی
 ابو المحمد دشت بیاضی ،  عبد السلام دشت بیاضی ، مومنای دشت بیاضی قاینی ، امیر حبیب دشت بیاضی ، محمد افضل ابن حاجی محمد
 محمد ابن ملا افضل قاینی ، حاجی محمد دشت بیاضی قاینی ، محمد صالح دشت بیاضی قاینی ، محمد معصوم دشت بیاضی ، 
میر محمد معصوم قاینی دشت بیاضی ،  محمد حسین دشت بیاضی قاینی ، ملا یوسف دشت بیاضی ، حاجی محمد بن نور الدین دشت بیاضی
 
 
عکس هوایی منطقه خضری
 
 
جاذبه های تاریخی و گردشگری
 
* امامزاده عبدالله                                                   * غار فارس
                 
 
* چشمه اکبری
*قلعه دختر
* مسجد جامع دشت بیاض
*مسجد جامع خضری
*پیر مردانشاه
*قدمگاه دشت بیاض
* حمام دشت بیاض
* باغ دهنه و اردوگاه شهید کاوه
* آب انبار های خضری و دشت بیاض
* پیر میم
* موزه مردم شناسی
*امامزاده اسماعیل خشکان

منبع اطلاعات جغرافی، تاریخی : "شناسنامه شهر خضری دشت بیاض" نوشته :آقای اسماعیل قلی پور
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1399/09/24
آمار مراجعات
مهمان :  77
عضو :  0
کل مراجعات :  171
امروز :  0
دیروز :  1