تاریخ 1397/10/07         ساعت 16:41:01     گروه خبری ستادی

به مناسبت یکصدمین سالگشت تاسیس و روز ملی ثبت احوال معاون وزیر کشور و رییس سازمان به عنوان سخنران پیش از خطبه ها در مراسم سیاسی عبادی نمازجمعه منطقه غرب تهران شرکت کرد.

به گزارش دفتر روابط عمومی و همکاری های بین الملل، درخشان نیا پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته بخش کن گفت: به مناسبت سوم دی ماه ویک صدمین سال بنیانگذاری ثبت احوال باید گفت از بدو تاسیس تاکنون کارکنان خدوم ثبت احوال ماموریت خودشان رابرای ثبت رسمی هویت همه ایرانیان عزیز ایفا نموده و ادامه داده اند.

حمید درخشان نیا افزود: مهمترین راه برای تحقق توسعه یافتگی در یک کشور ثبت دقیق آمار و اطلاعات هویتی و ترکیب جمعیتی افراد جامعه است.

وی درادامه خاطر نشان کرد :سازمان ثبت احوال وارد دومین قرن خدمت رسانی خود شده و این مهم قبلا بصورت سنتی انجام میشد که اشکالاتی در پی داشت اما در سالهای اخیر بخاطر حمایت های وزیر کشور و با اهتمام بسیار همکاران سازمان ثبت احوال تمامی خدمات بصورت مدرن و الکترونیکی ارائه می شود.

معاون وزیر کشور درادامه در خصوص پروژه بزرگ کارت هوشمند ملی گفت: تا کنون بیش از ۴۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند تکمیل ثبت نام کرده‌اند و طی سه سال اخیر حدود ۴۴ میلیون کارت صادر شده است که اقدام بزرگی است. همچنین کمتر از ۱۵ میلیون نفر واجد شرایط باقی مانده‌اند که در صورت تکمیل ثبت نام نوسط ایشان تا پایان سال جاری عملا این پروژه تکمیل شده محسوب خواهد شد.

رئس سازمان ثبت احوال گفت: بزرگترین پایگاه اطلاعات جمعیت کشور در ثبت احوال وجود دارد واطلاعات هویتی 113میلیون ایرانی اعم از زنده و درگذشته در آن حفظ و نگهداری می شود که 190 دستگاه اجرایی، دولتی و نهاد های عمومی به صورت برخط به این پایگاه متصل هستند و در 200000 نقطه کشور به صورت برخط استعلام می گیرند.

درخشان نیا افزود:از جمله موفقیت‌های دیگر ثبت احوال ارتقای سطح کمی و کیفی پایگاه اطلاعاتی جمعیتی کشور، از ۳۰۰ترابایت به ۱۰۰۰ ترابایت و سرعت بخشیدن به پروژه عظیم کارت ملی هوشمند به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک می باشد.

رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: در زمان انتخابات از پایگاه اطلاعات جمعیت ثبت احوال استفاده میشد و بدین طریق دیگر امکان تقلب معنایی ندارد چراکه به آحاد مردم یک شماره ملی یگانه اختصاص یافته است وبلا فاصله پس از رای گیری، شماره ملی کسی که رای داده است استعلام و ثبت می شود و او دیگر نمیتواند رای مجدد دهد.

درخشان نیا تاکید کرد: اگر بخواهیم جلوی فساد و رانت را بگیریم باید اطلاعات شفاف و دولت الکترونیک ایجاد گردد که کلید ورود به دولت الکترونیک کارت هوشمند ملی است .

رییس سازمان ثبت احوال کشور اظهار کرد: در ابتدای سال جاری شورای اجرایی فناوری اطلاعات مصوبه‌ای ابلاغ کرد که به موجب آن تکلیف شد همه دستگاه‌های اجرایی مکلفند آدرس، نشانی و کد پستی افراد را فقط از سازمان ثبت احوال استعلام کنند و این تحول بزرگ باعث می‌شود که تمام آدرس‌ها از فرم‌های کاغذی و کاربرگ‌های الکترونیکی حذف شود و این اقدام می‌تواند در جهت توجه به حقوق شهروندی افراد و شناسایی جمعیت و مهاجرت جمعیت موثر باشد.

درخشان نیا تصریح کرد: مردم تا 20 روز پس از جابجایی موظف هستند ادرس جدید خود را در سامانه ثبت تغییر نشانی ثبت نمایند.

وی در پایان گفت دفاتر اسناد رسمی نیز از این پس، با استفاده از کارت هوشمند ملی و اخذ اثر انگشت، تطبیق آن و استعلام بر خط از پایگاه اطلاعاتی جمعیت و تایید انطباق و امضاء، هویت افراد را استعلام می‌کنند.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی رضایی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کن در خطبه دوم خود با اشاره به صدمین سالگرد فعالیت نهاد ثبت احوال در کشور ، کارکنان این سازمان را افردی خدوم برشمرد که در تک تک لحظات زندگی هم میهنان با ایشان همراه و همگام هستند.

 
 
نظرات کاربران
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید