تاریخ 1399/02/31         ساعت 13:07:06     گروه خبری ستادی


به گزارش دفتر روابط عمومی و همکاری های بین الملل، به مناسبت روز ملی جمعیت از سوی معاون وزیر و رییس سازمان ثبت احوال کشور پیامی به شرح ذیل صادر گردید.

بسمه تعالی

سی‌ام اردیبهشت ، روز ملی جمعیت ، فرصتی برای هم اندیشی ملی در موضوع جمعیت است .

وضعیت شاخص‌های جمعیتی  طی سال‌های اخیر ، هشدارهای تأمل برانگیزی را به‌همراه داشته است .کاهش میزان موالید کشور ، فاصلۀ رخ‌داده بین تعداد فرزندان مورد انتظار والدین (بیش از 2 فرزند) و متوسط تعداد فرزندان به دنیا آمده (کمتر از 2 فرزند) ، در کنار افزایش سن ازدواج ، ضرورت بازنگری در شیوه‌های تبلیغ و برنامه‌ریزی فرزندآوری در کشور را نمایان می‌کند.

علاوه بر این ، وضعیت جریان‌های مهاجرتی داخلی و بین‌المللی ، استقرار فضایی جمعیت در سطح ملی و همچنین ظرفیت شهرها و روستاها برای سالمندانی که در آینده تعداد بسیار بیشتری نسبت به امروز خواهد داشت ، در زمره دغدغه‌های دیگر است.

به نظر می رسد رسیدگی به تمامی این مسائل بیش از هر چیز نیازمند گفتگوی همدلانه ملی است . جامعه ایران در شرایطی که با تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم می‌کند، بیش از هر زمان نیازمند آگاهی است . آگاهی از اثرات تصمیم های امروز ما در زیست جمعی فردا. آن چه نسل‌های ما برای نسل‌های آینده به میراث خواهد گذاشت .

از این رو سازمان ثبت احوال کشور، از ابتدای دهۀ 90 تمامی مردم به ویژه دل‌سوزان و صاحب‌نظران را به ایجاد گفت‌وگویی ملی مبتنی بر شواهد در حوزۀ جمعیت دعوت نموده است. این دعوت‌نامۀ سالانه ، از سال 1394 و با تصویب پیشنهاد سازمان مبنی نام‌گذاری روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان روز ملی جمعیت ، همه‌گیرتر از قبل شده است.

در سازمان ثبت احوال کشور ، پایدار نمودن سیستم ثبت جمعیت کشور با استفاده از ظرفیت‌های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور و ارتباط درون و برون سازمانی آن ، یکی از دغدغه‌های اساسی است. ایجاد نظام ثبت خانواده (از طریق اجرای پروژۀ ایجاد پایگاه اطلاعات سببی و نسبی) و ثبت تغییرات نشانی شهروندان دو گام مهم در این راه است که تلاشی مستمر برای پیمودن آن در جریان است.

روز ملی جمعیت فرصتی برای بازاندیشی سیاست‌ها و برنامه‌ها و تلاش‌ها برای جستجوی راه‌های تازه برای تحقق اهداف و آرمان‌های والای اسلامی – ایرانی همۀ ماست . به امید تحقق پویایی ، بالندگی و جوانی جمعیت ایران.

 

حمید درخشان نیا

معاون وزیر و رییس سازمان ثبت احوال کشور