سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
Increase text size Decrease text size
نقشه شبکه اطلاع رسانی سروش
تاریخ 1399/03/20         ساعت 10:41:56     گروه خبری ستادی

به گزارش دفتر روابط عمومی و همکاری های بین الملل، اولین نشست سراسری دبیران ستادهای استانی اقامه نماز سازمان ثبت احوال کشور در سالجاری با حضور رییس ، معاونین، دبیر ستاد اقامه نماز سازمان و  مدیر نظارت و ارزیابی ستاد مرکزی اقامه نماز کشور به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد.

در ابتدا دبیرستاد اقامه نماز  با بیان اینکه اینگونه نشست ها ثمره حکومت صالحان در جامعه اسلامی است گفت: مکنت یافتگان کسانی هستند که از لحاظ مالی و سیاسی خداوند توفیق مدیریت و سرپرستی مجموعه ای را به آنها عنایت می کند و یکی از وظایفی که خداوند بر دوش آنها قرار داده است بحث اقامه نماز است.

حجه الاسلام امینی با اشاره به اینکه خداوند به پیامبر به عنوان بزرگ مدیر عالم می فرماید اهل و خانواده خود را به نماز امر کن تصریح کرد: کارمندان نیز اهل و خانواده یک مدیر هستند و او علاوه بر رشد علمی کارکنان خود باید به رشد معنوی که همان نماز است توجه کند.

وی در ادامه به ارائه گزارش مختصری از فعالیتهای این ستاد در سال 98  پرداخت و گفت: این ستاد بر پایه سه راهبرد تمهید امکان و زمینه اقامه نماز، ارتقاء سطح آگاهی و توانمندساری و نیز تبلیغ و ترویج نماز فعالیتهای خود را انجام می دهد.

در ادامه مدیر نظارت و ارزیابی ستاد مرکزی اقامه نماز کشور با اشاره به آیه ای از قرآن که می فرماید نماز امر سنگینی است و از نماز و صبر کمک بگیرید افزود: نماز امر ساده ای نیست و متعاقبا کار برای نماز و استمرار آن نیز ساده نخواهد بود.

حجه الاسلام حیرانی اظهار کرد: خداوند به حاکمیت و تک تک افراد جامعه بر اقامه نماز فرمان داده است و به قدری این موضوع مهم است که خداوند متعال در قیامت اولین سوالش در خصوص نماز است.

وی تصریح کرد: اگر نماز در جامعه نهادینه شود بسیاری از مشکلات خود به خود از بین می روند، تلاش همه باید به سمتی رود که نماز را یک ضرورت و مساله حیاتی بدانیم.

مدیر نظارت و ارزیابی ستاد مرکزی اقامه نماز کشور همچنین توضیحاتی در خصوص این ستاد ارائه کرد و گفت: از سال 83 و با پیامی که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله) برای اجلاس سالانه نماز فرستاده شد، رویکرد این ستاد تغییر پیدا کرد و تکلیف شد در حوزه نظارت و ارزیابی نماز در دستگاه های اجرایی برنامه ریزی هایی صورت گیرد.

حیرانی گفت: با بررسی های که انجام شده خوشبختانه ثبت احوال جزء دستگاه های موفق در این حوزه بوده است.

وی همچنین خواستار ارتباط مستمر دبیران ستادهای استانی اقامه نماز با ستاد به منظور برطرف کردن مشکلات و ارائه راهکارهای مناسب تر شد.

در پایان نشست نیز رییس سازمان ثبت احوال کشور به بیان آیاتی از قرآن که بر اهمیت و ضرورت اقامه نماز تاکید شده پرداخت و گفت: این مساله در تمام ادیان عنوان شده و مساله نماز از مهمترین مسایل است.

حمید درخشان نیا افزود: برای درک معنای واقعی نماز باید به چهار موضوع، گزاردن نماز با حدود و شرایط کامل آن، به جای آوردن نماز به نحو احسن و کامل، تداوم در برپایی نماز و تلاش برای مطرح کردن گسترش فرهنگ نماز در جامعه توجه کرد.

وی اظهار کرد: نماز ظهر فرصت خیلی نابی است که به برکت جمهوری اسلامی ایران در ادارات برگزار می شود و توفیقی است که همه می توانند از آن بهره مند شوند و استفاده کنند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: در سازمان بهترین مکان را برای نماز اختصاص داده ایم که این مساله در تمام استانها نیز رعایت شده است.

درخشان نیا همچنین مطالب مبسوطی را در خصوص آگاهی بخشی و ایجاد فرهنگ نماز بیان کرد و گفت: بدون اخلاص امکان موفقیت صفر است.

وی همچنین با اشاره به کسب رتبه نخست ثبت احوال در میزان رضایتمندی مردم از عملکرد دستگاه های اجرایی کشور در سال گذشته گفت: تحقق این مهم به واسطه اخلاق خوب و تبیین فرهنگ نماز در بین کارکنان این سازمان رخ داده است.