سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

نقشه شبکه اطلاع رسانی سروش
تاریخ 1399/11/18         ساعت 11:51:50     گروه خبری ستادی

تصویر

به  گزارش دفتر روابط عمومی و همکاری های بین الملل، چند خبر کوتاه از سازمان ثبت احوال کشور به شرح ذیل:

1. لایحه ی اصلاح قانون ثبت احوال کشور پس از طی مراحل مختلف فنی و بررسی های وسیع حقوقی ، تدوین و جهت تصویب به هیأت محترم دولت ارسال گردیده است.

2. سازمان ثبت احوال کشور ، در پی تصویب قانون اعطای شناسنامه و تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با اتباع دیگر کشور ها ، در فرآیند صدور اسناد هویتی ایشان نقش افرینی موثری دارد.

3. سرویس های کاربردی زیر به جهت توسعه خدمت رسانی سازمان مراحل پایلوت بهره برداری خود را آغاز کرده اند:

- سرویس تایید رابطه ی پدر و فرزندی ،  مادر و فرزندی

- سرویس استعلام وضعیت ازدواج و طلاق

- سرویس استعلام اعلام نشانی در حوزه بانکی

4. رویکرد جدیدی در تحلیل و انتشار آمار رویدادهای حیاتی،‌ با تأکید بر در نظرگرفتن نیازهای طیف گسترده‌تری از مخاطبان اتخاذ شده است تا نوا و نمای جمعیت ایران به سمع و نظر همۀ علاقه‌مندان برسد.

5. از ظرفیت‌های کشوری برای تولید،‌ تحلیل و انتشار آمار جمعیت، بر پایۀ توصیه‌های ملی و بین‌‌المللی استفاده می شود.

6. بالغ بر 400 مقاله دانشنامه ای در حوزه ثبت احوال تدوین و گردآوری شده است.

7. به روز رسانی و ارتقای خدمات به ایرانیان مقیم خارج از کشور در زمینه های زیر انجام پذیرفته است:

- در راستای تحقق دولت الکترونیک و اجرای آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی ، کلیه خدمات سجلی به صورت پایگاه محور و صرف نظر از محل صدور شناسنامه در اسرع وقت به هم میهنان مقیم خارج از کشور ارائه می گردد.

- وصول اطلاعات اسناد ولادت تنظیمی از خارج کشور به صورت الکترونیکی و برخط در پایگاه داده های اطلاعات جمعیتی کشور انجام می پذیرد.

- ارائه خدمات الکترونیکی از جمله درخواست صدور گواهی تجرد ، انتخاب نام و همچنین ایجاد پرتال اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور به 2 زبان انگلیسی و فارسی انجام پذیرفته و جهت تسهیل پاسخگویی به سوالات و ارائه توضیحات لازم از پست الکترونیکی استفاده می شود.

8. افزایش برون سپاری خدمات به منظور بهبود کیفیت خدمت رسانی و رشد مشارکت بخش خصوصی از جمله حوزه های مد نظر سازمان ثبت احوال کشور می باشد.به همین منظور افزایش برون سپاری در حوزه خدمات کارت هوشمند ملی در دستورکار هیأت تایید صلاحیت سازمان قرار دارد تا پس از تصویب ، به دفاتر پیشخوان دولت ابلاغ گردد.

9.به منظور توسعه نظارت و تامین بستر امن و کارآمد خدمت رسانی ،علاوه بر 47 نفر بازرس سلامت اداری قبلی تعداد 27 نفر بازرس  جدید نیز در سال جاری و در سطح کشور منصوب و مشغول به کار گردیده اند.

همچنین دفتر ارزیابی عملکرد،بازرسی و پاسخگویی به شکایات از طریق پرتال سازمان آماده رسیدگی به کلیه انتقادات، پیشنهادات و شکایات هموطنان عزیز می باشد.