سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
Increase text size Decrease text size
نقشه شبکه اطلاع رسانی سروش
تاریخ 1400/02/28         ساعت 02:41:37     گروه خبری ستادی

تصویر

به گزارش دفتر روابط عمومی و همکاری های بین الملل، متن پیام رییس سازمان به شرح زیر است:

دهه‌ی 1390 شمسی از منظر مسائل جمعیتی با بیم و امید‌هایی در مورد اثرات روند ازدواج و فرزندآوری هم‌آغازان متولد دهه‌ی شصت بر مؤلفه‌های جمعیتی آغاز شد. چنان که برخی متفکران جمعیتی و صاحب‌نظران نشانگانی از کاهش جمعیت جوان کشور را مشاهده کردند و در منظر عموم طرح نمودند. اما هم‌زمان برخی  دیگر همچنان نگران ازدیاد دوباره جمعیت کشور و ضرورت یافتن برنامه‌های سخت‌گیرانه‌ی کنترل موالید بودند. اما به دلایل متعدد، این اثرات نه تنها پر‌رنگ نبود، که از 1396 رنگ باخت و در عمل شاخص‌های رشد جمعیت کشور به میزان‌های کم‌سابقه کاهش یافت.همچنان بیم‌هایی از گذار از پنجره‌ی جمعیتی و عدم بهره‌مندی کامل از مزایای آن، ذهن اندیشگران را مشغول ساخته است. از این رو شاید بتوان گفت، در آغاز دهه‌ی 1400 شمسی، وطن عزیز ما بیش از هر زمانی در تاریخ معاصر خود، نیازمند هم‌اندیشی و مساعی جمعی در موضوع جمعیت است.شاید برخی دلالت‌های این نیاز را بتوان چنین برشمرد:

قرار گرفتن کشور در پنجره جمعیتی و فرصت کوتاه و گذران آن، مسائل مرتبط با تولید ثروت و اقتصاد بین نسلی برای فراهم شدن رفاه نسل‌های آتی، مسائل اقتصاد کلان و اثرات جمعیتی آن، نزول رشد طبیعی جمعیت کشور به ارقامی کمتر از یک درصد، کاهش میزان‌ کلی باروری به کمتر از سطح جانشینی و حتی تجربه میزان‌ پایین متوسط 1.6 فرزند برای هر زن، کاهش مستمر نسبت جمعیت جوان و افزایش مدام نسبت جمعیت سالمند کشور، افزایش میانگین سن ازدواج، افزایش نسبت جمعیت بدون همسر در اثر طلاق و بهم‌خوردن توازن‌های اجتماعی در اثر کافی نبودن میزان باز‌ازدواج، وضعیت مسکن؛ تغییرات قیمتی آن و نیز الگوهای مسکن نامتناسب با تعداد فرزندان مطلوب خانواده‌ها، عمر‌های از دست رفته در اثر همه‌گیری و بلایای طبیعی، مهاجرت‌ها و اثرات آن بر ساختار جمعیتی، وضعیت آموزش، بازار اشتغال، وضعیت بیمه‌ها، مناسب‌  نبودن شهر‌های کشور برای معلولان و سالمندان، تغییرات الگو‌های سبک زندگی و.... چنان که همگان می‌دانند.

در این بستر باید طرح مکرر دغدغه‌های جمعیتی توسط رهبر معظم انقلاب و ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت را رخدادی مهم برای جلب توجه جامعه ایران به مسائل جمعیتی خود و جستجوی راه حل‌های مناسب آن دانست. در اجرای این سیاست‌ها می‌توان به اقدامات مهمی همچون نام‌گذاری روز ابلاغ این سیاست‌ها با عنوان روز ملی جمعیت، طرح بحث‌های متنوع جمعیتی در سطوح عمومی و نخبگانی، رویکرد برنامه‌ی ششم توسعه، تشکیل شورای راهبردی جمعیت در استان‌ها و نهایتاً تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در آخرین روز‌های دهه در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.

امید است جمعیت ایران با اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌ها هم‌چنان جوان و بالنده بماند.

حمید درخشان‌نیا