سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
Increase text size Decrease text size
نقشه شبکه اطلاع رسانی سروش
تاریخ 1392/02/15         ساعت 11:23:16     گروه خبری روابط عمومی

رئیس سازمان ثبت احوال کشور: شش میلیون نفر از جمعیت کشور سادات هستند / تهران و مازندران رکورددار سادات کشور رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران بیش از 76 میلیون نفر جمعیت دارد، گفت: از این تعداد بیش از 6 میلیون نفر سادات بنی‌الزهرا هستند.
تصویر

رئیس سازمان ثبت احوال کشور:

شش میلیون نفر از جمعیت کشور سادات هستند / تهران و مازندران رکوددار سادات کشور

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران بیش از 76 میلیون نفر جمعیت دارد، گفت: از این تعداد بیش از 6 میلیون نفر سادات بنی‌الزهرا هستند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه سه وظیفه مهم را این سازمان یدک می‌کشد، خاطرنشان کرد: وظیفه نخست این سازمان ثبت وقایع حیاتی چهارگانه شامل ولادت، فوت، ازدواج و طلاق است.

*550 هزار نفر از جمعیت کشور را فرزندان سیده تشکیل می‌دهند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه از این تعداد سادات 3 میلیون و 111 هزار نفر مرد و 2 میلیون و 666 هزار نفر خانم هستند، تصریح کرد: همچنین 550 هزار نفر فرزندان سیده داریم که در شناسنامه‌های برخی از این افراد با عنوان میرزا یاد می‌شود.

ناظمی اردکانی با اشاره به پراکندگی و جمعیت سادات در سطح کشور گفت: استان تهران با 12 میلیون نفر جمعیت، بیش از یک میلیون نفر که در واقع بیشترین تعداد از سادات کشور هستند را در خود جای داده است.

وی مازندران با 3 میلیون نفر جمعیت و حضور 600 هزار نفر از سادات را در رتبه دوم کشور دانست و اضافه کرد: خراسان رضوی با 600 هزار نفر، اصفهان با 520 هزار نفر، خوزستان با 440 هزار نفر، فارس با 340 هزار نفر، گیلان با 319 هزار نفر، آذربایجان شرقی با 200 هزار نفر، یزد و قم نیز با 180 هزار نفر از سادات در رتبه‌های سوم تا دهم قرار دارند.

*مازندران از لحاظ تراکم سادات رکورددار است

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه از لحاظ تراکم سادات به ازای هر هزار نفر بیشترین تعداد سادات در مازندران حضور دارند، خاطرنشان کرد: مازندران به ازای هر هزار نفر، 192 نفر سادات دارد که 19 درصد جمعیت این منطقه را تشکیل می‌دهند.

وی یزد و کهگیلویه و بویراحمد را رتبه‌های دوم و سوم از لحاظ تراکم سادات عنوان کرد و افزود: استان قم به ازای هر هزار نفر، 140 سادات دارد که رتبه چهارم کشوری را از آن خود کرده است