جمعه 24 اردیبهشت 1400   
 
نکاتی برای نامگذاری
 

10نکته مفید برای نامگذاری فرزندان

انتخاب اسم برای فرزندان یکی از هیجان انگیزترین فعالیتها قبل از تولد نوزاد است. عوامل زیادی در این تصمیم نقش دارند. حضرت محمد(ص) می فرمایند: از حقوقی که فرزند بر والدین دارد، انتخاب نام نیکو و زیباست.   نگاهی کوتاه به صف طویلی که هر روزه جلوی اداره ثبت احوال شکل می گیرد، نشان دهنده تعداد مردمی است که خواهان تعویض نام خود هستند.

از قدیم گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است .پس چه بهتر که هنگام انتخاب نام برای فرزندانمان کمی جست وجو کنیم و سلیقه به خرج دهیم تا آنها در طول عمرشان دچار دردسر نشوند. در این مقاله به 10نکته که می تواند برای انتخاب نام فرزندتان کمکی باشد، اشاره می کنیم:

1-اسمی که انتخاب می کنید باید یک مفهوم ذهنی مثبت با خود شما داشته باشد. همچنین باید پرمفهوم باشد. اسم، اولین تاثیر هر فرد روی مخاطب است. باید به این فکر کنید که فرزندتان این اسم را نه فقط در کودکی و در زمین بازی بلکه در بزرگسالی هم استفاده خواهد کرد.

2-ریتم و آهنگ اسم کوچک باید با نام خانوادگی بخواند. به طورکلی، تعداد سیلاب های اسم کوچک نباید به اندازه تعداد سیلاب های نام خانوادگی باشد. برای اینکه ببینند اسمی که انتخاب می کنید، با نام خانوادگی فرزندتان  همخوانی دارد، نام و نام خانوادگی را چندین بار پشت هم تکرار کنید.

3-چند حرف اول اسم نباید ناخوشایند باشد.

4-تلفظ اسم را بدقت چک کنید. اگر از یک تلفظ غیرمعمول استفاده کنید، آنوقت فرزندتان باید تا آخر عمر تلفظ شما را درست کند.

5-اگر دوست داشته باشید و همه موافق باشند، می توانید نام یکی از دوستان و افراد خانواده که برایتان قابل احترام است را انتخاب کنید. فردی که مورد احترام همه اعضای فامیل بوده و حالا دیگر در میان شما نیست، می تواند گزینه خوبی باشد.

6- برای خلق یک اسم جدید، بد نیست که چند اسم را با هم ترکیب کنید. می توانید با کنار هم گذاشتن دو اسم، یک اسم جدید خلق کنید.

7-نامهای مستعار یا اسمهای خودمانی که با آن اسم ساخته می شود را پیدا کنید.ممکن است دوست داشته باشید اسمی انتخاب کنید که نامهای مستعار زیادی از روی آن ساخته شود. این باعث می شود فرزندتان وقتی بزرگتر شد کنترل بیشتری روی اسم خود پیدا کند.

8-اسم را تمرین کنید و ببینید چه حسی به شما می دهد. یکی از دوستان نزدیکتان را بارها به طرق مختلف با این اسم صداکنید. در آینده مجبور خواهید بود هزاران هزار بار این اسم را به طرق مختلف صدا کنید؛ با زمزمه وقتی بچه خواب است یا با فریاد وقتی او را برای شام صدا می کنید.

9-اسم های دو قسمتی فرصت خوبی برای شماست. می توانید اسم یکی از بزرگان را برای احترام با اسم های مورد دلخوله خودتان ترکیب کنید یا اگر با همسرتان توافق ندارید، هر دو اسم مورد علاقه تان را در صورت امکان بهم بچسبانید.

10-از قافیه سازی حروف بین اسمها خودداری کنید. گاهی اوقات وقتی نام کوچک و نام خانوادگی با یک حرف شروع می شوند، با هم همخوانی پیدا نمی کنند یا اگر نام خانوادگی با حرف صدادار تمام می شود، نام کوچک نباید اینطور باشد. همینطور حرف آخر اسم کوچک نباید با حرف اول نام خانوادگی یکسان باشد یا همخوانی داشته باشد.

نکته آخر: اگر اسمی انتخاب کرده اید، با نکته هایی که در بالا ذکر کردیم تناقض دارد اما به هر حال آنرا دوست دارید، هیچ اشکالی ندارد همان اسم را انتخاب کنید. یادتان باشد مهمترین مساله این است که خودتان آن اسم را دوست داشته باشید.