تاریجچه
تاریخچه:

 موقعیت جغرافیایی:

شهرستان ساری از شمال و شمال شرقی به دریای مازندران ،از جنوب و جنوب شرقی به رشته کوههای البرز و استان سمنان،از مشرق به شهرستان بهشهر و نکا و از مغرب به شهرستانهای قائم شهر،سواد کوه و جویبار محدود است

جمعیت:

بر اساس سرشماری سال 1385 و رشد طبیعی جمعیت ،شهرستان ساری  هم اکنون حدود511هزار نفر جمعیت دارد  که تقریباً  47  درصد آن شهر نشین و بقیه روستا نشین بوده اند.

تقسیمات سیاسی:

برابر آخرین تقسیمات سیاسی کشور،شهرستان ساری از 5بخش،شامل(مرکزی،کلیجان رستاق-چهار دانگه،میاندورود - و دودانگه) و 15دهستان تشکیل شده است.شهر ساری مرکز استان مازندران،از نظر اداری و بازرگانی نقش مهمی در سطح استان دارد.

سابقه تاریخی و جاذبه های جهانگردی:

شهر ساری را در قرن اول هجری سپهبد فرخان حاکم تبرستان،به نام پسر خود سارویه،بنا کرد و پس از آن یزدبن مهلب سردار اموی این شهر را ویران کرد.منصور،خلیفه عباسی،شهر ساری را فتح کرد و مسجدی در آن بنا نمود.از آن پس،ساری مرکز سادات زندیه و مرعشی گردید.در سال 260 هجری قمری،یعقوب لیس صفاری این شهر را تصرف کرد.سپس شهر به دست اسماعیل سامانی افتاد و زمانی هم آل زیار و آل بویه به ساری دست یافتند در 424 هجری قمری محمود غزنوی وارد ساری شد.سپس مرعشیان بر ساری مسلط شدند ودر سال795تیمور لنگ مردم مازندران و از جمله مردم ساری را قتل عام نمود و بعد ها در زمان صفویه،بناهایی در شهر ساری ساخته شد.مهمترین آثار تاریخی و اماکن مذهبی این شهرستان،مقبره ملا المجد الدین،امامزاده یحیی،امامزاده عباس،مسجد جامع و بناهای خزر آباد(مربوط به دوره صفویه) و قلعه مازیار در چهار دانگه است.

جاذبه های شهرستان ساری،بیشتر به خاطر مرکز استان بودن،سواحل دریای مازندران،دشت ناز ساری و جنگلهای سرسبز است.
 
سابقه تاسیس اداره:
 
اداره ثبت احوال شهرستان ساری در سال 1305 ت‍أسیس شد . اولین سند سجلی این اداره در تاریخ 4/11/1305 بنام سید محمدخان فتاحی که شغل خود را پزشک اعلام داشته با تاریخ تولد 1283 تنظیم شده است . ساختمان اداره ثبت احوال ساری ملکی است که در سال 1353 ساخته شده است .