سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
دعای مظلوم
 

بسمه تعالی

حضرت صادق (علیه السلام) از پدرانش از امیرالمؤمنین(علیه السلام) از رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) روایت مى کند :

اَربَعةٌ لاَ تُرَدُّ لَهُم دَعوةٌ وَتُفَتَّحُ لَهَا أَبوابُ السَّماءِ وَتَصِیرُ إلى العَرشِ : دُعاءُ الوَالِدِ لِوَلَدِهِ ، وَالمَظلومِ عَلى مَن ظَلَمَهُ ، وَالمُعتَمرِ حَتّى یَرجِعَ ، وَالصّائِمِ حَتّى یُفْطِرَ1 .

چهار نفر دعایشان رد نمى شود ، و درهاى آسمان به روى دعایشان باز است و دعایشان تا عرش انتقال مى یابد، دعاى پدر براى فرزندش ، دعاى ستمدیده بر ضد ستمکارش ، دعاى عمره دار تا به وطنش باز گردد ، دعاى روزه دار تا افطار کند .

گاهى ستمدیده در برابر ستمکار قدرت دفاع از خود را دارد و مى تواند از ستمکار انتقام بگیرد ، که دفاع از خود در برابر ستمکار ، و انتقام گرفتن از او ، علاوه بر این که حقیقتى فطرى و وجدانى است ، کار شایسته و مناسبى است که آیین مقدس اسلام از پیروانش خواسته است . و از این که انسان در برابر ستمکار ضعف و زبونى نشان دهد به شدت نهى کرده است .

گاهى ستمدیده در برابر ستمکار توانایى دفاع از خود را ندارد و براى دفع ستم یا انتقام از ستمکار ، پشتوانه و پشتیبانى جز خدا براى او نیست ، و سلاحى جز دعا و تضرّع و زارى به درگاه خدا در اختیار ندارد ، و بر این اساس اگر دعا کند به فرموده ى پیامبر دعایش از دعاهایى است که یقیناً به اجابت مى رسد .

روایات اهل بیت (علیهم السلام) مردم را از ستم کردن به دیگران نهى مى کند و از این که بر کسى که جز خدا یار و یاورى ندارد ستم ورزند برحذر مى دارد .

پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله وسلم) مى فرماید :

اشتَدَّ غَضَبُ اللهِ عَلى مَن ظَلَمَ مَن لاَ یَجِدُ نَاصِراً غَیرَ اللهِ2.

خشم خدا بر ستمکار ، بر کسى که یاورى جز خدا ندارد ، بسیار شدید است .

امام باقر (علیه السلام) مى فرماید : هنگامى که لحظه ى وفات حضرت على بن الحسین (علیهما السلام) رسید مرا به سینه گرفت ، سپس فرمود : فرزندم ! تو را به آنچه که پدرم لحظه ى وفاتش به من وصیت کرد وصیت مى کنم ، به من گفت : فرزندم ! از ستم کردن بر کسى که بر ضد تو یاورى جز خدا ندارد بپرهیز3.

رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود :

هنگامى که به کسى ستم شود و یارى نگردد و به سود او کسى هم نباشد که یارى اش دهد ، و چشم به عالم بالا بدوزد و دعا کند خدا مى فرماید : دعایت را مستجاب کردم ، من تو را در دنیا و آخرت یارى مى دهم4

گرت از دست برآید دهنی شیرین کن               مردی آن نیست که مشتی بزنی بر دهنی

1 ـ کافی ج4 ص62 / 2-کنز العمال : 7605 /3 ـ کافى : 2 / 331 ، باب الظلم ، حدیث 5 /4 ـ کنز العمال : 7648 

                                                                                                                                  التماس دعا....

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 05:37:03
طلوع خورشید 07:03:09
اذان ظهر 13:13:56
غروب خورشید 19:24:10
اذان مغرب 19:41:17
نیمه شب شرعی 00:28:56