سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
زینت های دنیا
 

بسم الله الرحمن الرحیم

قالَ الهادی علیه السلام : اُذکُرْ مَصْرَعَکَ بَیْنَ یَدَىْ اهْلِکَ لا طَبیبٌ یَمْنَعُکَ، وَ لا حَبیبٌ یَنْفَعُکَ.

به یاد آور و فراموش نکن آن حالت و موقعى را که در میان جمع اعضاء خانواده و آشنایان قرار مى گیرى و لحظات آخر عمرت سپرى مى شود و هیچ پزشکى و دوستى و ثروتى نمى تواند تو را از آن حالت نجات دهد.

بحارالا نوار: ج 75، ص 369، ح 4

وجود مقدس امام هادی علیه السلام با بیان این حدیث شریف ضمن اهمیت بخشیدن به اعمال انسانها و نشان دادن جایگاه واقعی آن به شیعیان خویش، توجه آنان را به آینده جلب می نماید. موضوعی که در آینده برای تک تک انسا نها اتفاق خواهد افتاد یعنی زمان احتضار.

یکی از موضع های بسیار سخت برای انسان خصوصا انسانی که در دنیا چشم خویش را به معنویات بسته و فرزندان و ثروت و دوستان او را فریفته و از درک حقایق عالم منحرف نموده اند.

زینت های دنیا:

یَا بَنِی آدَمَ خُذُواْ زِینَتَکُمْ عِندَ کُلِّ مَسْجِدٍ وکُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ

سوره : الاعراف آیه : 31

شاید بتوان گفت: آنچه در قرآن با خطابِ یا بنى آدم بیان مى‏شود، مربوط به تمام انسان‏ها و همه‏ى ادیان و از مشترکات آنان است.

قرآن به مال و فرزند،تعبیر به زینت کرده است، المال و البنون زینة الحیاة الدّنیا بنابراین ممکن است آیه بیانگر این باشد که مال و فرزند خود را هنگام رفتن به مسجد همراه داشته باشید، تا با مال، به حل مشکلات اقتصادى مسلمین بپردازید و با حضور فرزند در مساجد و جماعات، مشکلات تربیتى نسل آینده را حل کنیدبر اساس روشهای اسلامی تربیت نمایید.

سیره تربیتی امام هادی علیه السلام

ابوهاشم جعفرى حکایت کند:روزى در محضر شریف امام هادى علیه السلام شرفیاب شدم ، کودکى وارد شد و شاخه گلى را تقدیم آن حضرت کرد.امام علیه السلام آن شاخه گل را گرفت و بوئید و بر چشم خود نهاد و بوسید؛ و سپس آن را به من اهداء نمود و اظهار داشت :هر که شاخه گلى را ببوید و بر چشم خویش بگذارد و ببوسد و سپس صلوات بر محمّد و آلش فرستد، خداوند متعال حسنات بى شمارى را در نامه اعمالش ثبت مى نماید؛ و نیز بسیارى از خطاها و لغزش هایش را

                                                                                                                    کافى : ج 6، ص 525

                                                                                                                 ومن الله التوفیق و علیه التکلان

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 05:37:03
طلوع خورشید 07:03:09
اذان ظهر 13:13:56
غروب خورشید 19:24:10
اذان مغرب 19:41:17
نیمه شب شرعی 00:28:56