سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
فضایل حضرت امیر علیه السلام
 

بسم الله الرحمن الرحیم

قال النبی صلی الله علیه و آله و سلم:

لو لم أخف أن تقولَ امّتی فیک ما قالت النصاری فی المسیح بن مریم لقُلتُ الیوم فیک حدیثا

اگر نمی ترسیدم درباره تو بگویند آنچه مسیحیان درباره عیسی بن مریم گفتند هر آینه درباره ات حدیثی می گفتم .

سخن در باره فضائل امیر المؤمنین کاری بسی دشوار است وغیر ممکن. غیر ممکن از آن جهت که فضائل آن حضرت بسیار زیاد است و غیر قابل شمارش.

شیخ صدوق در کتاب أمالی از سعید بن جبیر نقل می کند که گفت : نزد ابن عباس آمدم و به او گفتم: ای پسر عموی رسول خدا آمده ام تا از تو درباره علی بن ابیطالب و اختلاف مردم نسبت به او سئوال کنم.

فرمود: آمده ای تا از بهترین شخص این امت بعد از پیغمبر سئوال کنی؟ آمدی تا از کسی که در یک شب سه هزار منقبت برای او حاصل شده سئوال کنی؟

سه هزار منقبن در یک شب برای حضرت علی علیه السلام حاصل شد و آن شب،شب هفدهم ماه رمضان بود که "لیله القربه " نامیده شد و جنگ بدر فردای آن روز اتفاق افتاد.

سخن در باب فضائل علی علیه السلام دشوار است، چرا که فهم آن برای همگان ممکن نیست و از این روست که پیامبر سکوت می کننداز بیان فضائل آن حضرت.

ابن شاذان در کتاب فضائل ص 70 در باره سخن گفتن جمجمه انوشیروان با علی علیه السلام در مقابل دیدگان مردم می نویسد:

انوشیروان گفت: تو امیر و فرمانروای مومنان و سرور و اوصیاء و پیشوای پرهیزکاران هستی. تأسف می خورم بر آن تخت ها و مقاماتی که به خاطر ایمان نیاوردنم به تو از دست من رفت. از بهشت محروم شدم ولی خداوند به خاطر انصافی که در بین مردم داشتم ازسوختن در آتش نجاتم بخشید من در آتش هستم ولی آتش مرا نمی سوزاند. چقدر جای تاسف و ندامت است.مردم از شنیدن این سخنان به گریه افتاده و درباره علی پریشان خاطر شدند. اهل اخلاص گفتند: علی بنده خدا و جانشین پیامبر است. عده ای گفتند: او پیامبر است و عبدالله بن سبا و یارانش گفتند: او خداست.امیر المونین آنها را فرا خوانده و فرمود: ای قوم شیطان بر شما غلبه کرده استن از این گفتار ناروا دست بردارین من بنده خدایم. عده ای توبه کرده و عده ای بر کفر باقی ماندند و به دست حضرت به آتش افکنده شدند.بعضی دیگر به شهرهای مجاور گریخته و گفتند: اگر علی خدا نیست پس چرا دوستان ما را در آتش سوزاند.

به راستی درک فضائل علی علیه السلام برای همه میّسر نیست. به خدا پناه می بریم از اینکه پستی و بیچارگی به ما رو آورد.    

هو أعظم منزله من ذلک

طواف خانه کعبه از آن شد بر همه واجب                     که آنجا در وجود آمد علی بن ابیطالب

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 04:46:33
طلوع خورشید 06:11:36
اذان ظهر 12:10:05
غروب خورشید 18:08:02
اذان مغرب 18:25:06
نیمه شب شرعی 23:25:5