سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
روز بيست و هفتم ماه ذيحجه
 

روز بیست و هفتم

مرگ مروان

در این روز در سال ۱۳۳ ﻫ مروان بن محمد بن حکم معروف به مروان حمار آخرین خلیفه بنی امیه کشته شد ، و دولت هزار ماهه بنی امیه منقرض شد (۱)

بعد از قیام بنی عباس به ریاست سفاح ، عبدالله بن علی عموی خویش را برای جنگ با مروان فرستاد . مروان به بوصیر که نواحی فیوم در مصر بود گریخته بود ، در طول مسیر هرکس از بنی امیه را که می دیدند می کشتند . در کنار نهر اردن جماعت بسیاری را کشتند و روی آنها سفره انداختند و غذا خوردند . عبدالله عموی سفاح گفت : « هر چه انجام دهیم تلافی روز شهادت حسین بن علی – علیه السلام – نمی شود »

از آنجا که عده ای را همراه با عامر بن اسماعیل برای دفع شد مروان فرستاد . در بوصیر مروان را در کلیسایی سر بریدند و زبان او را قطع کردند و زبانش را گربه ای خورد . جالب اینکه روز قبل مروان زبان غلامی را قطع نموده بود و همان گربه خورده بود . سپس زن و بچه او را اسیر کرده نزد سفاح فرستادند . بعضی این واقعه را در ۲۱ این ماه ذکر کرده اند.

واقعۀ حره

در این روز واقعه حره در چهارشنبه سال ۶۳ ﻫ به وقوع پیوست ، که تعبیر روایت سه روز به آخر ذی الحجة مانده ۲۷ یا ۲۸ است (۲)

در این روز بود که به امر یزید ملعون قتل و غارت اهل مدینه صورت گرفت و پس از کشتن بیش از ۴۰۰۰ نفر ، مسرف ( مسلم ) بن عقبه اموال و زنان اهل مدینه را تا سه روز بر لشکر خود مباح کرد . این واقعه مشهور به واقعه حره است و دو ماه و نیم قبل از مرگ یزید ملعون اتفاق افتاده است .

1.       وفات علی بن جعفر – علیه السلام –

در این روز در سال ۲۱۰ ﻫ علی بن جعفر – علیه السلام – وفات کرد . ( ۳ ) امام زاده جلیل القدر جناب علی بن جعفر الصادق – علیه السلام – سیدی بزرگوار ، شدید الورع ، کثیر الفضل و عالمی عامل و یکی از بزرگترین روات موثق شمرده شده است . او امام صادق – علیه السلام – و حضرت موسی بن جعفر – علیه السلام – و امام رضا – علیه السلام – و حضرت جواد – علیه السلام – را درک نموده است .

جناب علی بن جعفر از سایر برادران خود کوچکتر بود ، و پس از فوت پدر بزرگوارش همواره ملازمت برادر خود حضرت موسی بن جعفر – علیه السلام – را اختیار کرده بود . معالم دین و احادیث بسیاری از آن حضرت اخذ نموده و روایت می کرد که از جملۀ آنها کتاب « مسائل علی بن جعفر » است . همچنین « مسائل الحلال و الحرام » و « المناسک » منسوب به آن بزرگوار است (۴)

احترام علی بن جعفر به مقام امامت

محمد بن حسن عمار می گوید (۵) : مدت ۱۰ سال در مدینه طیبه محضر علی بن جعفر – علیه السلام – را درک کرده احادیثی را که از برادر خود حضرت موسی بن جفعر – علیه السلام – اخذ نموده بود شنیده و می نوشتم . روزی خدمتش بودم که حضرت جواد – علیه السلام – وارد مسجد پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – شد . علی بن جعفر – علیه السلام – تا آن حضرت را دید از جای برخاست و بدون کفش و رداء به خدمتش شتافت و دست او را بوسید و او را تعظیم و تکریم نمود . آن حضرت فرمودند : عمو بنشین ، خداوند تو را رحمت کند . علی بن جعفر – علیه السلام – فرمود : آقای من ، چگونه بنشینم با اینکه شما ایستاده اید .

هنگامی که آن حضرت به او اجازه فرمودند ، به جای خود بازگشت و در مجلس نشست . اصحابش است را سرزنش کردند که تو عموی پدر او هستی ! چگونه با وی این سان معامله می کنی ؟ علی بن جعفر – علیه السلام – فرمود : ساکت شوید ! پس دست را بالا برد و محاسن خود را گرفت و فرمود : حق تعالی مرا با این محاسن اهلیت امامت نداده ، ولی این جوان را هلیت بخشیده و امامت را به او تفویض فرموده ، با این حال چگونه فضل او را انکار کنم و چگونه به او احترام نگذارم . با اینکه من بنده او هستم ؟

از این روایت پیداست که آن جناب تا چه حدی نسبت به امام زمان خود معرفت داشته و از جمله رواتی است که تمامی علماء رجال ایشان را ستایش بلیغ نموده اند .

مسافرتهای علی بن جعفر

مسکن آن جناب در قریه عریض در چهار میلی مدینه طیبه بوده است ، و از این جهت به آن حضرت عریضی مدنی گویند ، و فرزندان او را عریضیون می خوانند . نسل آن حضرت از چهار پسرش محمد و احمد و حسن و جعفر است .

علی بن جعفر – علیه السلام – در عریض یا مدینه بود که اهل کوفه از ایشان درخواست کردند در کوفه نزول اجلال فرمایند . آن حضرت قبول فرموده و چندی در کوفه به نشر معالم دین و احادیث سید المرسلین و ائمه هدی – علیهم السلام – پرداخت . بعد از چندی مردم قم از ایشان خواستند به قم تشریف فرما شوند . آن بزرگوار از کوفه به قم مهاجرت فرمود و در قم ماند تا به رحمت الهی پیوست و در خارج هم نزدیک دروازه جنوبی دفن شد (۶)

در دو مکان دیگر قبری منسوب به ایشان وجود دارد : یکی در عریض یک فرسخی مدینه و دیگری در خارج شهر سمنان . (۷)

مسعودی روز وفات آن حضرت را ۲۷ ذی الحجه و سال وفات را ۲۳۳ ﻫ و عمر آن حضرت را ۷۲ سال می داند (۸ )

۱. تتمه المنتهی : ص ۱۴۶ . زادالمعاد : ص ۳۰۴ . فیض العلام : ص ۱۳۱

۲. بحار الانوار : ج ۱۸ ص ۱۲۵-۱۲۶ . قلائد النحور : ج ذی الحجة ، ص ۴۴۸ . فیض العلام : ص ۱۳۲

۳. قلائد النحور : ج ذی الحجة ، ص ۴۴۸ . سبل الرشاد الی اصحاب الامام الجواد – علیه السلام – : ص ۱۷۵

۴.سبل الرشاد الی اصحاب الامام جواد – علیه السلام – : ص ۱۷۵

۵. بحار الانوار : ج ۴۷ ص ۲۶۶ . سبل الرشاد الیل اصحاب الامام الجواد – علیه السلام – : ص ۱۷۹

۶. اقتباس از کتابهای انوار المشعشعین ، فصل الخطاب ، عمدة الطالب : ج ۱ ، تاریخ انجم فروزان ، ریاض الانساب ، رجال کبیر ، رجال کشی ، منتخب التواریخ

۷. منتخب التواریخ : ص ۲۲۶

۸. مروج الذهب : ج ۴ ص ۱۲۷

 

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 05:37:03
طلوع خورشید 07:03:09
اذان ظهر 13:13:56
غروب خورشید 19:24:10
اذان مغرب 19:41:17
نیمه شب شرعی 00:28:56