سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

آخر ماه ذي الحجه
 

روز آخر ماه ذی الحجه

۱.مرگ پدر ابوبکر

در آخر سال ۱۳ ﻫ ابوقحافه عثمان بن عامر ، پدر ابوبکر ، در سن ۹۷ ، یا ۹۹ یا ۱۰۴ سالگی از دنیا رفت . ابوقحافه در روز فتح مکه اسلام آورد ، و در زمان عمر ، بعد از شش ماه و چند روز از مرگ ابوبکر مرد (۱)

۲.مرگ هند جگر خوار

در سال ۱۳ ﻫ در روز مرگ ابوقحافه ، هند جگر خوار همسر ابوسفیان و مادر معاویه بدرکات جحیم شتافت . (۲ )

هند به ظاهر همسر ابوسفیان و مادر معاویه و عتبه و یزید بود (۳) اما از صاحبان پرچم بود که مردها به او مراجعه می کردند ، و میل زیادی به غلامان سیاه داشت ، ولی هرگاه بچه سیاهی می زایید او را می کشت .

معاویه را به چهار کس نسبت می دهند : مسافربن ابی عمرو ، عمارة بن ولید بن مغیرة ، عباس و صباح که این ملعون مغنی عمارة بن ولید و جوانی خوش سیما بود و کارگری ابوسفیان می نمود . هند با او الفتی خاص داشت ، و لذا علمای انساب عتبة بن ابی سفیان را هم از صباح می دانند . (۴)

هنگامی که هند به معاویه بارور شد مایل نبود او را در خانه بزاید . لذا کنار کوه اجیاد آمد و آنجا وضع حمل کرد و به این دلیل است که حسان می گوید :

لمن الصبی بجانب البطحاء فی التراب ملقی غیر ذی مهد

(۵)

فرزندی که در کنار بیابان مکه بدون گهواره روی زمین رها شده از آن کیست ؟!!

سوابق سوء خاندان معاویه با اسلام

از این زن و شوهر و فرزندش معاویه و نوه اش یزید ، اذیتها و جسارتها به پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – و امیر المؤمنین و امام حسن و امام حسین – علیه السلام – رسیده که در کتب تاریخ و روایات به تفصیل ذکر شده است .

از آن جمله در مسیر حرکت کفار قریش به طرف احد برای جنگ با پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – ، با قصد داشت قبر مادر آن حضرت جناب آمنه بنت وهب – سلام الله علیها – را نبش کند و جسارت کند ، چه اینکه پدر و مادر عموی هند در بدر کشته شده بودند . ولی کفار قریش مانع شدند و گفتند : « این رسم می شود و مردگان ما را هم این چنین می کنند » . هند گفت : باید محمد یا علی یا حمزه را بکشم ! این بود که وحشی را بر این کار گماشت و وعده هایی به او داد . وحشی گفت : « قادر به کشتن پیامبر و علی نیستم ولی برای حمزه کمین می کنم » ، با این مقدمه بود که آ« بزرگوار را حسب دستور هند ملعونه به شهادت رساند .

به دستور هند وحشی سینۀ مبارک حضرت حمزه – علیه السلام – را شکافت ، و جگر آن بزرگوار را خارج کرد و مانند سگ به دندان گرفت ، ولی جگر مانند سنگ نقره ای رنگ شد و دندانش کارگر نشد ، و آن را روی زمین انداخت و از آن روز ملقب به « آکلة الاکباد » شد . بعد خودش با خنجر گوش ، بینی و ….. حضرت حمزه را برید و به گردن آویخت . با این جنایت ، دل مبارک پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – را آزرد و آن حضرت و امیر المؤمنین – علیه السلام – و فاطمه زهرا – علیه السلام – و صفیه عمه پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – و خواهر حمزه و دیگران گریستند . با این همه جنایت ، پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – اسلام هند و همسرش را – که با اکراه مسلمان شده بودند – پذیرفت .

ابن ابی الحدید می گوید : هند با عده ای از زنهای قریش خدمت پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – آمدند در حالی که نقاب زده بود و خود را پوشانده بود به خاطر کارهایی که بر ضد پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – انجام داده بود ، مخصوصاً شهادت جناب حمزه – علیه السلام – و می ترسید که آن حضرت او را مؤاخذه فرماید .

حضرت عهد و پیمان از آنها گرفت که به خداوند متعال شرک نورزند و مطالبی دیگر را نیز شرط فرمود مو آنها قبول کردند . هند کلامی گفت که معلوم شد همسر ابوسفیان است . حضرت فرمودند : آیا تو هندی ؟ گفت : به و به ظاهر شهادتین را بر زبانش جاری نمود و تقاضای بخشش نمود . پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – فرمودند : دیگر نباید زنا کنی . هند گفت : مگر زن حره زنا می کند ؟! پیامبر فرمودند : و نباید بچه ها را بکشی ! هند گفت : به جان خودم سوگند من بچه ها را بزرگ کردم و شما آنها را در بدر کشتید .

۱. مستدرک سفینة البحار : ج ۵ ص ۲۱۰ . شرح ابن ابی الحدید : ج ۱ ص ۱۵۶ . مستدرک حاکم : ج ۳ ص ۲۴۴ . استیعاب ابن عبدالبر : ج ۸ ص ۲۵ . مروج الذهب مسعودی : ج ۲ ص ۳۰۷

۲. تتمة المنتهی : ص ۴۳ . بحار الانوار : ج ۱۸ ص ۱۷

۳. تتمة المنتهی : ص ۵۰ . بحار الانوار : ج ۲۰ ص ۵۴۹ . حمزه سید الشهداء – علیه السلام – : ص ۲۶-۲۸ منتخب التواریخ : ص ۵۱

۴. تتمة المنتهی : ص ۴۶-۴۷

۵. تتمة المنتهی : ص 47

 

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 05:05:31
طلوع خورشید 06:30:48
اذان ظهر 12:04:02
غروب خورشید 17:36:46
اذان مغرب 17:54:11
نیمه شب شرعی 23:19:2