سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

نظم
   

بسم الله الرحمن الرحیم

«إِنَّ فِی خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهارِ لآیاتٍ لِأُولِی الْأَلْبابِ»
همانا در آفرینش آسمانها و زمین و آمد و شد و شب و روز، نشانه هایی برای خردمندان است

آل عمران، آیه190

خدای توانا و حکیمی که نظم را در دستگاه پهناور و عظیم خلقت قرار داده است، همین نظم را در زندگی انسانها و روابط اجتماعی آنان می پسندد. از این رو، شایسته است که انسان در زندگی فردی و اجتماعی خویش، نظم و ترتیب و تدبیر در امور را مراعات نماید؛ زیرا به گفته روانشاسان
«احتیاج به نظم و ترتیب، جزء احتیاجات اساسی روانی محسوب می گردد، رنگ و شکل و خاصی به زندگی می دهد، افراد میل دارند زندگی فردی و جمعی خود را تحت نظم و قاعده مشخصی در آورند.»

امام علی علیه السلام می فرمایند:

اوصیکما و جمیع اهلی و ولدی و من بلغه کتابی بتقوی الله و نظم امرکم

شما را (ای حسن و حسین) و همه خانواده و فرزندانم و هر کس را که نوشته من به او می رسد، به تقوای الهی و نظم در کارهایتان سفارش می کنم.

نهج البلاغه، فیض، نامه 47، ص 977.

حضرت موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ که به پیروانش سفارش می کند:

"بکوشید که اوقات زندگی خود رابه 4 قسمت تقسیم کنید: بخشی برای مناجات با خدا، دیگری برای امرار معاش، سوّم برای معاشرت با برادران و معتمدانی که عیوبتان را به شما می گویند و قلباً به شما اخلاص دارند و بخشی را برای تفریح ها و لذت ها ی حلال".

امام خمینی(رحمه الله علیه) و نظم:

امام(رحمه الله علیه) در مورد نظم به این مساله راهنمایی می کند:

"اگر ما در زندگیمان، در رفتار و حرکاتمان نظم بدهیم فکرمان هم بالطبع نظم می گیرد وقتی فکر نظم گرفت و انسان در زندگی نظم داشت یقینا از آن نظم فکری کامل الهی هم برخوردار خواهد شد.".

خانم دباغ که در پاریس افتخار خدمت در خانه امام را داشت گوید:"اگر هر ساعتی از روز کسی سوال می کرد که امام الان چه کار می کند، خیلی راحت می توانستم بگویم که ایشان مشغول چه کاری هستند".

نقل کرده اند: "شبی در نجف یکی از طلاب از محضر امام می پرسند: آیا می توان برای تمبر هشت ریالی دو ریال داد و از پرداخت بقیه خودداری کرد؟ ایشان فرمودند: این کار جایز نیست اگر استالین هم روی کار باشد حفظ نظم از اهم واجبات است".               و من الله التوفیق و علیه التکلان

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 05:05:31
طلوع خورشید 06:30:48
اذان ظهر 12:04:02
غروب خورشید 17:36:46
اذان مغرب 17:54:11
نیمه شب شرعی 23:19:2