سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
خدمت به خلق
 

بسم الله الرحمن الرحیم

قال علی علیه السلام:" خیر الناس من تـُحَمِّلُ مئونهُ الناس "

بهترین مردم کسی است که بار مردم را به دوش بکشد .

غررالحکم ص 371

 

خدمت به خلق، یکی از نعمت هایی است که خداوند متعال به بندگان خود عنایت می کند، شکر این نعمت را بنده می تواند، با "خدمت بی منت" به جا آورده و از خداوند متعال پاداش بگیرد و بزرگترین پاداشی که خداوند به این بندگان عنایت می کند، استمرار این نعمت، تا حضور در سرزمین جاودانگی هاست.

امام خمینی رضوان الله علیه برای خادمان این نظام که هدفی جز خدمت به خلق ندارند و می خواهند  مزد خدمتشان جاودانه بماند، علائمی را معرفی می فرمایند که این علائم، علائم خدمت برای خداست. هرکس در خدمتش این علائم نیست خدمت او برای رضای نفس است مطرح نکردن خود  اولین ویژگی انسانهایی است که در خدمت خویش جز خداوند را در نظر نمی گیرند و فقط برای رضایت او گام برمی دارند.ایشان می فرمایند:

"آنهایی که هر کجا خدمت می کنند، توجه کنند، که خدای تبارک و تعالی و ملائکه ای که از طرف خداوند موکل هستند. همین موج هایی که در دنیا از حرف شما،از عمل شما منعکس میشود، همین ها فردا پیش شما شهادت می دهند. باید توجه بکنید به اینکه مسئولیت بزرگ است.مثلا کسانی که در جبهه هستند و جبهه خدمت می کنند اینها گروههای مختلفی هستند، ارتشی هست، ژاندارمری هست، پاسدار هست، بسیجی هست، عشایری هست، شهربانی هست، از همه قشرها در آنجا خدمت می کنند مردم عادی هم می روند خدمت می کنند اینها مواظب باشند که همین جا محل امتهان آنهاست که آیا اینهایی که دارند فعالیت می کنند و می خواهند کشور خودشان را نجات بدهند و دفاع کنند از کشور خودشان آیا اینها با هم هماهنگ هستند یا هر که می خواهد برای خودش کار بکند؟ آیا برای خدا کار می کنند یا برای خودشان؟ اگر ملاحظه کردند که میل دارند که این گروه خودشان قدرت داشته باشند، قدرت در دست بگیرند، نه گروه دیگر، بدانند عملشان شیطانی است شهادتشان هم اجر ندارد و اگر دیدند که برای خدا کار می کنند برای خدا کار کردن اینجا معلوم می شود که آنکه سپاهی است نکشد طرف سپاه همه چیز را و آن کسی که ارتشی است نکشد طرف ارتش همه چیز را و هکذا دیگران.همه با هم برای خدا و برای نجات ملت و برای نجات کشور به پیش بروند و فرق نکند که این طایفه باشد یا آن طایفه باشد. مقصد عمده است. انبیا این طور بودند. کار برای خداست به دست شما انجام بگیرد،گرفته است به دست من انجام بگیرد گرفته است در دست دیگری گرفته است"..   

                صحیفه نور جلد 18 صفحه 214

خدمت به خلق از دیدگاه اهل بیت علیهم السلام یکی از عبادت های بزرگ است.

از حضرت على(ع) پرسیده شد: چه کسى نزد شما محبوب‏تر است؟ فرمودند: سودمندترین مردم براى دیگران پرسیده شد: کدام ‏یک از اعمال بهتر است؟ فرمودند: خوشحال کردن مؤمن،پرسیده شد: خوشحال کردن مؤمن چگونه باید باشد؟ فرمودند: سیراب کردن او و رفع حاجتش و اداى قرض‏هایش.هر کس در جهت رفع حاجت برادر مؤمنش قدمى بردارد، گویا یک ماه روزه گرفته و معتکف بوده است و هر کس در جهت یارى مظلومى قدم بردارد، خداوند قدمهایش را در روزى که قدم‏ها لرزانند استوار مى‏گرداند.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند:" هرکس نیاز برادر مومن خود را برآورد ومن هنگام محاسبه می ایستم چنانچه او نجات نیافت شفاعتش می کنم"                                                                       مستدرک الوسائل ج 12 ص 405

                                                                                                              ومن الله التوفیق و علیه التکلان....

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 05:37:03
طلوع خورشید 07:03:09
اذان ظهر 13:13:56
غروب خورشید 19:24:10
اذان مغرب 19:41:17
نیمه شب شرعی 00:28:56