سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
خدمت به خلق
 

بسمه تعالی

 موضوع جهاد اقتصادی

یا اَیُهَاالذَّینَ امَنوا أنِ الْاَحْبارِ وَالرَّهْبانِ لِیَاْکُلوُنَ امَوْالَ الناسَّ بِالباطِل و یَصْدوّنَ عن سبیل الله»

توبه /34 

ای کسانی که ایمان آورده اید بسیاری از دانشمندان اهل کتاب و راهبان اموال مردم را به باطل می خورند و آنان را از راه خدا باز می دارند.

نامگذاری امسال به عنوان "سال جهاد اقتصادی" مانند نامگذاری هایی که در سالهای گذشته صورت گرفت نشانه نیاز کشور و جهت گیری کلان کشور در آینده از نظر مقام معظم رهبری است. اگر قرار است این دهه برای کشورمان دهه پیشرفت و عدالت باشد چاره ای جز بازنگری در زیربنای اقتصادی کشور و بازسازی آن بر اساس معنویت و آموزه های دینی نداریم چون یک کشور عقب مانده یا حتی یک کشور مرفه اما دچار فقر و فساد و تبعیض هیچ وقت نمی تواند یک الگوی مقبول برای جهان ارائه کند

جهاد اقتصادی، ریشه در قرآن و سنت دارد و در آیات و روایات از این تعبیر به کرات استفاده شده است. جهاد اقتصادی بخشی از جهاد با دشمن به طور کلی است.

انسان در مقابل آنچه مصرف می‌کند باید تولیدات یا خدمات تحویل دهد و به نحوی به جامعه‌اش خدمت کندو الا از مصادیق « اَکْل الاموال بالباطل » خواهد بود. اگر به عوض آگاهی دادن و سوق دادن مردم به سوی واقع، آن و گمراه و دور از حقیقت کند آن فردی که در این مورد می‌گیرد حرام و مصداق « اکل المال بالباطل » است همانند رشوه،‌ربا و .

اقتصاداز دیدگاه امام علی علیه السلام:

1-       ان القصد امر یحبه الله عزوجل  "میانه روی کاری است که خداوند دوستدار آن است. "                                                                                                                                      الخصال ص 36

2-    اقتصد یا بنی فی معیشتک   "ای پسرم (امام حسن) در زندگی ات میانه رو باش. "   

 تنبیه الخواطر صج1 ص 167

3-    غایه الاقتصاد القناعه   " سرانجام میانه روی قناعت است."   

غررالحکم ح 1051

و من الله التوفیق و علیه التکلان

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 05:37:03
طلوع خورشید 07:03:09
اذان ظهر 13:13:56
غروب خورشید 19:24:10
اذان مغرب 19:41:17
نیمه شب شرعی 00:28:56