سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

علت تجمل گرايي
 

بسم الله الرحمن الرحیم

گرایش برخی مسئولان به دنیا طلبی، مادی گرایی، ثروت، تجمل، تشریفات و اشرافی گری است که نتیجه این گرایش نیز، گسترش این روحیه در میان مردم و جامعه است.                                                                                                                       مقام معظم رهبری 14/11/1390

تجمل ، تشریفات و اشرافی گری از آثار رغبت و محبت انسان به دنیا است،هر چه محبت انسان به دنیا بیشتر باشد این موارد ارزشی تر شده و به عنوان هدف کلان در زندگی انسان ها نمود پیدا می کنند، رشد این روحیه در جامعه باعث می گردد که ارزش های معنوی کم رنگ شده و سیر قهقرایی در چنین جامعه ای آغاز شود و برای جلوگیری از آغاز چنین سیری است که اهل بیت علیهم السلام به شیعیان خویش بسیار توصیه می نمایند که از وابستگی های کاذب جداً خوداری نمایند.

امام حسن عسکری علیه السلام می فرمایند:

ما اقبحَ بالمومن أنِ تکونَ رغبةٌ تُذِلِّةٌ

برای مومن بسیار زشت است که دلبسته چیزی شود که برای او جز خواری ثمره ای ندارد.

مدیران درحکومت اسلامی نقش بسیار مهمی را در این مرحله ایفا می کنند. چرا که مردم با الگو قراردادن آنها پایه های زندگی خویش را بنیان گذاری می نمایند و به همین دلیل است که حاکمان بزرگ اسلامی که تربیت یافتگان مکتب وحی نیز می باشند شدیداً از دنیا و دنیا گرایی دوری می کردند.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم در روی حصیری خوابیده و اثر حصیر در پهلویش مانده بود. یکی از اصحاب عرض کرد ای رسول خدا چرا فرشی نرم تری تهیه نمی نمایی؟ فرمودند: من به دنیا چه کار دارم مَثَل من با دنیا همچون مسافری سواره ای است که در روز تابستان کنار درختی فرود می آید تا ساعتی استراحت وسپس حرکت کند.

شخصی پرسید انسان در دنیا چگونه زندگی کند؟ فرمودند: مانند کاروانی که در حال عبور است.                                                    بحار الانوار ج73ص122

ساده زیستی مقام معظم رهبری:

 آقای  سید علی اکبر طاهایی می گوید: درآن زمان نماینده ی مجلس شورای اسلامی بودم. همسرم یکی از بچّه ها را نزد پزشک برده و درمطب دکتر، همسر مقام معظم رهبری را ملاقات می کند،که ایشان نیز یکی از فرزندان خود را برای مداوا به آنجا آورده بودند. کسی نمی دانست که ایشان کیست!چون نوبت به همسر اقا رسید؛ دکتر پس از معالجه فرزند مقام معظم رهبری گفت: «برای مداوای فرزندتان روزی یک لیوان لعاب برنج به او بدهید.همسر مقام معظم رهبری گفت: «ما چنین امکاناتی را نداریم.»پزشک که ایشان را نمی شناخت عصبانی شد و گفت: «مگر امکان دارد درخانه ای برنج نباشد؟!» همسر مقام معظم رهبری فرمود: «آقای ما اجازه  نمی دهد که درخانه، غیرازبرنج کوپنی استفاده کنیم وآن هم کفاف خوراک ما را بیش ازیک باردرهفته نمی دهد.

امیر المومنین علی علیه السلام شناخت آنان از دنیا را باعث انتخاب چنین سلوکی در زندگی دنیوی خویش دانسته و می فرمایندۀ

یَنبَغی لِمَن عَرَفَ الدنیا أن یَزهِدَ فیها   غرر الحکم ح 10928

کسی که دنیا را شناخت سزاوار است که در آن بی رغبت بوده و از آن برگردد

 و آنان که راهی غیر از این برگزیده اند در غفلت به سر برده و سرانجامی نا خوش آیند در انتظار آنان است.

اللهم نبهنی ذکرک فی اوقات الغفله و استعملنی بطاعتک فی ایام المهله

خدایا مرا در لحظات غفلت برای ذکر خود بیدار کن و در ایام مهلت مرا به اطاعت از خویش به کار گیر

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 05:07:10
طلوع خورشید 06:32:37
اذان ظهر 12:03:44
غروب خورشید 17:34:22
اذان مغرب 17:51:50
نیمه شب شرعی 23:18:44