سازمان ثبت احوال کشور

شعار سال
روز اول ربيع الثاني

  روز اول                     

.قیام توابین

در این روز در سال 65 هجری سلیمان بن سرد با گروهی از توابین که نام شانزده هزار نفر آنان در دفتر سلیمان ثبت شده بود برای خونخواهی امام حسین علیه السلام قیام کردند.(1)

در روز دوم ربیع الثانی از نخیله کوفه برای جنگ با ابن زیاد ملعون حرکت کردند. در شب جمعه 5 ربیع الثانی از کوفه خارج شدند و روز بعد کنار قبر حضرت اباعبدالله علیه السلام رفتند. یک یا سه شبانه روز در کربلا ماندند و گریستند و استغفار نمودند و ضجه و ناله کردندبه طوری که مثل آن روز و به آن اندازه صدای ضجه در آن وادی شنیده نشده بود

هنگام وداع کنار قبر حضرت مانند ازدحام کنار کعبه شلوغ بود. هر کس با حالتی شعر میخواند و ناله میکرد و با آن حضرت وداع میکرد و خود را برای جنگ با ابن زیاد آماده مینمود.(2)

سلیمان از شیعیان علی بن ابیطالب و امام حسن و امام حسین علیهم السلام بودو در جمیع جنگها در رکاب امیرالمومنین علیه السلام حضور داشت. آخر الامر با لشگر ابن زیاد روبرو شدند و بعد از کشتن عده زیادی از آنان و مبارزات و جانفشانیهای فراوان سلیمان در سن 93 سالگی در عین الورد به شهادت رسید.(3) از اصحاب سلیمان هم فقط 27 نفر که مجروح و خسته و تشنه بودند جان سالم به در بردند و بقیه همه به شهادت رسیدند.(4)

حصین بن نمیر ملعون که در کربلا دلهای اهل بیت علیهم السلام را سوزاند در عین الورد به دست ابراهیم پسر مالک اشتر کشته شد و به جهنم واصل گردید.(5)

2.شهادت امام باقر علیه السلام

در این روز به روایتی شهادت امام باقر علیه السلام است(6)

1.مستدرک سفینه البحار :ج 4ص68

2.بحارالانوار : ج45ص359

3.قلائدالنحور :ج ربیع الثانی ص 168

4.طالبین تفصیل این ماجرا را به کتابهای روضه الصفا و ناسخالتوواریخ و قلائدالنحور جلد ربیع الثانی مراجعه کنند

5.قلائدالنحور : ج ربیع الثانی ص 191

6.قلائدالنحور :ج ربیع الثانی ص 177

سال    
ماه
روز      
منطقه 
select
اذان صبح 04:46:33
طلوع خورشید 06:11:36
اذان ظهر 12:10:05
غروب خورشید 18:08:02
اذان مغرب 18:25:06
نیمه شب شرعی 23:25:5