سه شنبه 30 دی 1399   
 
شورای اقامه نماز

نشست فصلی دبیران اقامه نماز در امامزاده عبداله روستای قلعه چم برگزار شد . حجت‌الاسلام والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم مدیرکل اوقاف و امورخیریه با خیرمقدم به حاضرین ، افزود این نشست‌های فصلی باید به عنوان جلسه‌ مدیریتی و راهبردی برای ارائه طرح‌های نوین نماز بوده و همچون چشمه‌های جاری برای ترویج فرهنگ نماز مخصوصاً بین جوانان جامعه را سیراب سازد.
محمد خامه‌یار دبیرستاد اقامه نماز استان نیز با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌های ترویج نماز بین دستگاه‌های دولتی با این ستاد از ارائه برنامه‌های راهبردی و بومی‌سازی آن خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این تفاهم‌نامه‌ها برای اولین‌بار در استان اجرا گذاشته می‌شود. طرح‌های جدیدی از سوی مسئولین فرهنگی ادارات، دبیران اقامه نماز، مدیران اجرایی استان ارائه شده است که چشم‌انداز خوبی را پیش روی همگان ترسیم می‌کند.
در ادامه این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین میرعبدالعظیم گلدوست امام جمعه منطقه سلفچگان با اشاره به اینکه همه‌ ما در ترویج فرهنگ نماز مسئولیت داریم گفت: اگر در جامعه نسبت به نماز گاهی کم‌کاری هایی را مشاهده می‌کنیم، این امر به دلیل عملکرد ضعیف و ناموفق ما خواهد بود.
در این نشست که با مرثیه سرایی شهادت امام جعفر صادق(ع) همراه بود مسئولین ستاد اقامه نماز استان به برخی از پرسش های مطرح شده پاسخ دادند و در پایان از مرقد امامزاده عبدالله(ع) غبار روبی به عمل آمد

**************************************************************************************************

مهندسی فرهنگ اقامه نماز در کلام وپیام رهبر معظم انقلاب

اقامه نماز از مهمترین شاخص‌های یک جامعه دینی است و توصیه متون دینی بر توسعه کمی و کیفی اقامه نماز در جامعه اسلامی است و بدون شک اقامه این فریضه دارای رمز و رازی است که برخی ابعاد وآثار آن جز برای اصحاب معرفت آشکار نگردیده است اما برای اهتمام بیشتر متولیان حکومت اسلامی به این فرضیه و پرداختن به تمام ابعاد آن شایسته است به چند اصل در باب اقامه نماز توجه گردد.

بنابراین اگر مدیر اسلامی قیام به نماز نداشته باشد و ستون دین بر پا نشود، خیمه دین زمین گیر می شود و سایر احکام دین نیز تضعیف خواهد شد.

در تفسیر نمونه می فرماید: «مکنا» در آیه شریفه از ماده تمکین و تمکین به معنای فراهم ساختن وسائل و ابزار کار است، اعم از آلات و ادوات لازم یا علم و آگاهی کافی و توان و نیروی جسمی و فکری .
به نظر می رسد مهمترین مصداق تمکین در آیه شریفه تمکین فکری و به عبارتی برنامه ریزی و مهندسی فرهنگ اقامه نماز است.

نکته قابل توجه آن است که قصد ما در تدوین این مباحث اشاره به مدل خاصی از مهندسی فرهنگ در کلام رهبر معظم انقلاب نبوده است واز آنجایی که عموم محورهای مورد نیاز یک مهندسی که در تمام مدل‌ها به چشم می‌خورد، در کلام ایشان موجود است بر متولیان است که مدلهای خاص مهندسی با توجه به افق‌های اشاره شده توسط رهبر معظم انقلاب طراحی و اجرا نمایند.

حال رهبر معظم انقلاب به عنوان عالی‌ترین مقام حکومت اسلامی که وظیفه‌اش سیاست گذاری، معماری و تعیین افق‌های روشن برای جامعه اسلامی است در بیانات و پیام‌های مختلف خود درحوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و اقتصادی مسئولان نظام را هدایت و ارشاد می‌کنند،و یکی از اصولی که از ابتدا تاکنون با اشاره و یا تفصیل ابراز کرده‌اند و جزو خواسته‌های اساسی معظم له می‌باشد مهندسی فرهنگ است و تاکنون بخش‌های متولی حوزه‌های فرهنگ برای آن گام‌هایی اما نا کافی برداشته‌اند.

ایشان در این خصوص می‌فرمایند: "فرهنگ یک سیستم است و دارای انواع و اجزایی است و مهندسی فرهنگ به عنوان یک مهندس سیستم باید انجام پذیرد، فرهنگ یک جامعه،اساس هویت آن جامعه است.فرهنگ که می‌گوئیم اعم از: مظاهر فرهنگی - مانند زبان و خط و امثال اینها و آنچه باطن و اصل تشکیل‌دهنده پیکرة فرهنگ ملی است مثل: عقاید، آداب اجتماعی، مواریث ملی، خصلت‌های بومی و قومی اینها ارکان و مصالح تشکیل‌دهنده فرهنگ یک ملت است فرهنگ دارای انواعی است و در مهندسی فرهنگ همه این انواع فرهنگ باید مهندسی شوند."

همچنین درتعریف مهندسی فرهنگ می فرمایند:" مهندسی فرهنگ این است که با رویکرد سیستمی اجزاء فرهنگ اعم از فرهنگ ملی، فرهنگ عمومی، فرهنگ تخصصی ، فرهنگ سازمانی ، در مجموعة فرهنگ جانمایی شده و روابط آنها بخوبی تنظیم شود. ضعف‌های اجزاء و روابط آنها برطرف شود." (بیانات- 1383)
فرهنگ اقامه نماز یکی از موارد فرهنگ تخصصی می‌باشد که مقام معظم رهبری در راستای تفکر فراگیر مهندسی فرهنگ به صورت اختصاصی در دهها پیام به اجلاسهای سراسری نمازوسخنرانیهای مختلف به آن توجه نموده و شاخص‌های اصلی مهندسی اقامه نماز را تبیین و گوشزد نموده است.
درهمین راستا تلاش برآن است تا محورهای اساسی پیام و بیانات معظم له در ارتباط با اقامه نماز احصاء و متناسب با شاخص‌های مدیریت و مهندسی فرهنگ تنظیم شود بر این اساس درشماره های بعدی به اهمیت و تبیین رسالت اقامه نماز ، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت و همچنین
دست آوردها و نتایج قابل پیش بینی ، راهبردها و نمونه‌ای از طرح‌ها اشاره خواهیم کرد

اول آنکه اقامه نماز از جمله مواردی است که در رأس تمام برنامه‌های پیامبران الهی از صدر تا ختم بوده است.

دوم آن که نماز تنها عبادتی است که اسلام در هیچ حالتی اجازه ترک آن را نداده است و تنها متناسب با شرایط و گرفتاری‌ها شکل و شیوه آن متفاوت می‌شود.

سوم نماز این ویژگی منحصر به فرد را دارد که ظاهر و شکل آن برای همه افراد یکسان است اما باطن آن به اندازه وسعت معنوی اشخاص عمیق است به گونه‌ای که با همین نماز افراد معمولی با خداوند ارتباط بر قرار می‌کنند و با همین نماز بزرگان و اولیاء دینی با خداوند سخن می‌گویند و به معراج می‌روند.

چهارم، همان طور که از آیات، روایات و تفسیر دانشمندان اسلامی بر می‌آید نماز خلاصه و گنجینه‌ای از رموز معارف اسلامی است که در اذکار و اعمال آن تعبیه و ناظر به زندگی فردی و اجتماعی و زندگی اخروی انسان است.واهل معرفت به اندازه وسع خویش بر رمزگشایی این حقیقت اهتمام نموده اند.

پنجم آن که قرآن کریم اقامه نماز را از جمله مهمترین وظیفه حکومت اسلامی می‌داند که به محض برپایی حکومت، می‌بایست اقامه این مهم توسط مدیران و مسئولان حکومت اسلامی به شکلی مهندسی و برنامه‌ریزی گردد تا هرگونه موانع ذهنی و عینی در راستای انجام این فریضه برداشته ‌شود. و این خواسته عمومی قرآن کریم از مدیران و متمکنان جامعه اسلامی است که در آیه «الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلاة وآتوا الزکاة وامروا بالمعروف ونهوا عن المنکرولله عاقبة الامور»به روشنی متبلور می‌باشد.

ما عنوان مهندسی اقامه نماز را از دو واژه اقامه وتمکین موجود در آیه استفاده کردیم دین مبارک اسلام در نماز مفهومی متعالی طلب کرده است و آن اقامه و برپایی نماز است، اقامه از ریشه قیام در مقابل قعود است قیام به معنای ایستادن است و ایستادن نیرومند ترین حالت انسان است و در واقع اقامه به معنای این است که انسان تمام تلاش خود را برای احیاء این فریضه انجام بدهد و اگر حضرت بقیه ا... الاعظم را قائم می گویند دلیلش آن می باشد که برای احیاء و توسعه دین تلاش می کند و همه احکام دین را در تمام نقاط جهان مستقر خواهد نمود.

****************************************************************************************************************

همزمان با حلول ماه ضیافت الهی، همکاران این اداره کل خود را مهیای مراسم استقبال و استفاده از فیوضات ماه مبارک رمضان نمودند که اهم اقدامات انجام شده بشرح ذیل می باشد:

1- شستشوی و نظافت فرش ها و غبارروبی نمازخانه اداره کل و اداره شهرستان.

2- اهدای سبد کالا به کلیه همکاران در آستانه ماه مبارک رمضان شامل برنج، ماهی، مرغ، پنیر، خرما، نبات، روغن و ... .

3 - تلاوت قرآن مجید قبل از اذان ظهر .

4- برگزاری نماز جماعت اول وقت با حضور اکثریت همکاران و استفاده از بیانات امام جماعت درخصوص احکام و مسائل اعتقادی به مدت 10 دقیقه.

5- برپائی ضیافت افطار با حضور کلیه همکاران و خانواده های محترمشان به همراه اقامه نماز جماعت و صرف افطاری و اعطای لوح و هدیه به فرزندان روزه اولی همکاران .

6- انجام متنوع تبلیغات محیطی با موضوع امربه معروف و نهی از منکر با استفاده از ظرفیت سالن مراجعین و محوطه بیرونی اداره کل و شهرستان.

7- دعوت از ایتام به تعداد 100 نفر و برگزاری ضیافت افطاری در اداره شهرستان با اهدای هدایا به این عزیزان با هزینه همکاران خیر.