جمعه 1 تیر 1397   
 
گنجینه سازمان
 
گنجینه سازمان ثبت احوال کشور
 
 
 
رسم نگهداری وحفاظت اسناد و مدارک د ولتی از د یر باز د ر ایران رایج بوده است آثار بجا مانده از دوران هخامنشیان و آرشیوهای سلطنتی ایران در بابل ، اکباتان ، شوش ، پرسپولیس و دیگر شهرهایی که محل زندگی اقوام و سلاطین ایرانی بود ه ، گواه براین مد عاست. د رتمام دوران پس از اسلام نیز علیرغم حوادث بیشمار که بر ملت ایران گذشته اسناد و کتب فراوانی باقی مانده اند که می توان از آنها در جهت شناخت زاوایای تاریک و مبهم حیات سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و د ینی این ملت پی برد. سازمان ثبت احوال کشور با قدمت 75 ساله یکی از نهادهای منتسب به تمدن جدید است که در قرن اخیر بصورت قانونمند در کشور ما تاسیس شده است.
روشن ترین راه برای درک چگونگی شکل گیری و فعالیتهای سازمان ثبت احوال د ر اد وار گذشته مراجعه به اسنادی است که در طول تاریخ این سازمان پدید آمده و بر جای مانده اند. در راستای نیل به همین مقصود و همچنین در جهت ارتقای آگاهی مسئولین مملکتی و مردم نسبت به شان و جایگاه واقعی سازمان ثبت احوال و تاکید بر اهمیت و ارزش شناسنامه بعنوان ام الاسناد ، تاسیس گنجینه سازمان ثبت احوال کشور در دستور کار قرار گرفت و اقدام به جمع آوری اسناد و سجل شخصیتهایی شد که به نحوی در تحولات سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و دینی ملت ایران منشاء اثر بوده اند. امید است با همکاری کلیه مراکز علمی و فرهنگی و مردم شریف ایران بتوانیم بر غنای این گنجینه افزوده و نواقص احتمالی را مرتفع سازیم.
 
 
 

 

 
ساختمان گنجینه سازمان ثبت احوال کشور
 
 
 
 
 
 
محل گنجینه در ساختمان شماره 3 سازمان واقع شده است . این ساختمان قریب به صد سال قدمت دارد . ساخت آنرا به اواخر دوران حکومت ناصرالدین شاه و اوایل دوران مظفرالدین شاه نسبت می دهند. این بنا از حیث سبک معماری و هنرهای وابسته به ان مانند گچبری ، آیینه کاری ، و چوبکاری یکی از اثار زیبای بجا مانده از آن دوره است . نمای اصلی ساختمان بصورت شرقی غربی ساخته شده و شامل دو طبق است. طبقه اول از حیث معماری فاقد تزئینات است ، لیکن طبقه دوم که هم اکنون به گنجینه اسناد تبدیل گردیده ، زیبا و هنرمندانه ساخته شده است گچبریهای درون ساختمان چشم هر بیننده ای را خیره می سازد. آیینه کاری دیوارها نیز به نوبه خود تحسین برانگیزند. ورود به این ساختمان از طریق پلکانی صورت می گیرد که در قسمت شرقی ساختمان تعبیه شده است. ایوان بیرونی ، ستونهای بلند و گچبریهای زیبا که آمیخته با ذوق هنرمندان ایرانی است و تحت تاثیر هنر اروپائی ساخته شده اند، نمای باشکوهی را پدید آورده اند.
این ساختمان هم اکنون بعنوان یک اثر ملی تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی ایران درآمده است گنجینه ثبت احوال کشور از 3 سالن با زیربنای کلی 200 مترمربع تشکیل شده است که تعداد87 ویترین با ابعاد مختلف در آن تعبیه و سند سجلی و هویتی شخصیتهای بزرگ مذهبی ، سیاسی ، ملی تاریخی ، فرهنگی و ... و نیز شناسنامه های قدیم و احکام انتصاب به شرح زیر در آن قرار داده شده است
 

1- اسناد سجلی مراجع تقلید ، علمای اعلام وشخصیتهای مذهبی 

2- اسنادسجلی شخصیتهای تاریخی و سیاسی

3- اسناد سجلی شهدای معظم جنگ تحمیلی  

4- اسناد سجلی نویسندگان و شاعران 

5- اسناد سجلی ورزشکاران 

6- کتب و نشریات مربوط به ثبت احوال

7- نمونه کتیبه ها

8- اسناد قدیمی 

9- نمونه شناسنامه ها و مهرهای متعدد از قدیم تا امروز 

10- اسناد ، نامه ها ، کارنامه ها ، تشویق نامه ها و عکسها 

11- اسناد اشخاص کثیرالاولاد و کثیرالزوجه