تاریخ 1396/05/18         ساعت 11:08:00     گروه خبری خبر

همایش جمعیت وپیامدهای تک فرزندی بر سلامت خانواده با توجه به جایگاه مهم خانواده و وضعیت پنجره جمعیتی ایران و پیرو تاکید رهبر معظم انقلاب درباره سیاست¬های جمعیتی و با محورهای دین ....

همایش جمعیت وپیامدهای تک فرزندی بر سلامت خانواده با توجه به جایگاه مهم خانواده و وضعیت پنجره جمعیتی ایران و پیرو تاکید رهبر معظم انقلاب درباره سیاست­های جمعیتی و با محورهای دین، معنویت، شادی، فرهنگ، رسانه، ساختار جمعیت، اقتصاد، سیاست­های جمعیتی، ازدواج و سلامت خانواده و جمعیت به مدت یک روزدر سالن همایش های بین المللی روزبه با همکاری استانداری ،دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ،صداو سیمای مرکز زنجان ، معاونت بهداشتی و درمانی شهرستان و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با حضور معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار ، دکتر مطلق مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت و درمان ، دکتر ساجدی رئیس گروه آمار جمعیتی و مهاجرت دفتر آمار سازمان ثبت احوال کشور ، دکتر نخعی استاد پزشکی اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه کرمان ، دکتر اسلامی معاون فنی سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت آموزش و پرورش و مدیران کل ، روسای ادارات و مدعوین  برگزارگردید.

علیرضا ساجدی امروز در همایش "جمعیت و پیامدهای تک‌فرزندی بر سلامت خانواده" با اشاره به بند 14 سیاست‌های کلی جمعیت در رابطه با رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی اظهار داشت: در کشور 122 مرکز به پایگاه اطلاعات جمعیت کشور از طریق وب ‌سایت متصل هستند و در آینده‌ای نزدیک داده‌های ولادت از مراکز درمانی به پایگاه اطلاعات کشور انتقال می‌یابند.

وی به وجود یک هزار و 35 نیروی انسانی در اداره ثبت احوال مراکز شهرستان‌ها و بخش‌ها اشاره کرد و گفت: وجود این میزان نیروی انسانی امکان گردآوری گسترده آمار را ایجاد کرده است.

رئیس آمارهای جمعیتی و مهاجرت دفتر آمار سازمان ثبت احوال بیشترین تعداد موالید را از سال 50 به بعد در دهه 60 عنوان کرد و گفت: از دهه 60 تا سال 80 تعداد موالید در کشور کاهش و بعد از سال 80 افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه دلیل افزایش جمعیت از سال 80 مربوط به ازدواج متولدین دهه 60 است که تعدادشان زیاد بوده و امری طبیعی است، عنوان کرد: از سال 95 تعداد موالید کاهش یافته که پیش‌بینی می‌شود با عدم تمایل خانواده‌ها به فرزند سوم این روند کاهش جمعیت ادامه یابد.

ساجدی بیشترین گروه سنی مادران کشور را در بازه 25 تا 29 سال عنوان کرد و گفت: مادران گروه سنی 15 تا 24 سال استان بیشتر از مادران این گروه سنی کشور است و مادران گروه سنی 27 تا 34 سال استان زنجان کمتر از مادران این گروه سنی کشور است.

وی نرخ موالید سال 95  در کشور را 19.4 در هزار نفر و در استان را 19.5 در هزار نفر عنوان کرد و افزود: نرخ مرگ و میر سال 95  نیز در کشور 4.8 در هزار نفر و در استان 4.7 در هزار نفر بوده است.

رئیس با اشاره به مغفول ماندن مسئله افزایش سن ازدواج در کشور ابراز کرد: آسان شدن ازدواج، رواج سبک زندگی اسلامی و جلوگیری از وقوع طلاق و فرسوده شدن خانواده‌ها از راه‌های کاهش سن ازدواج است.

وی بیشترین ازدواج مردان را در کشور مربوط به گروه سنی 25 تا 29 سال و در زنان مربوط به گروه سنی 20 تا 24 سال عنوان کرد و گفت: این آمار در زنان استان زنجان در گروه سنی 15 تا 19 سال و در مردان مشابه آمار کشور است.

ساجدی میزان طلاق با طول زندگی مشترک کمتر از یک سال را در سال 95 در کشور 11 درصد و در استان 15.7 درصد عنوان کرد و گفت:  بالا بودن میزان طلاق با طول زندگی مشترک کمتر از یک سال استان زنجان باید مورد توجه قرار گیرد.

وی جمعیت افراد 15 تا 65 سال کشور را در سال 95، 69.4 در هزار نفر و در استان 70.5  در هزار نفر عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه میزان این آمار در استان زنجان در سال 90،‌ 70.7 در هزار نفر بوده پنجره جمعیت در زنجان ثابت بوده است.

دکترمحمد اسماعیلی مطلق در همایش یکروزه جمعیت و پیامدهای تک فرزندی بر سلامت خانواده : پس از اجرای طرح تحول سلامت، شاخص‌های مختلف در حوزه بهداشت و درمان ارتقا یافته است.
وی با اشاره به اینکه همه مادران باردار زیر پوشش درمانی و برنامه‌های پیشگیری قرار دارند، تصریح کرد: در حال حاضر خوشبختانه با کاهش میزان مرگ ومیر نوزادان و کودکان مواجه هستیم.
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس با اشاره به اینکه  امید به زندگی در استان زنجان هم ارتقا یافته است، اضافه کرد: در حال حاضر شاهد یک هم ترازی خوبی بین دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با دانشگاه‌های بزرگ کشور که بیش از 50 سال سابقه دارند، هستیم.
اسماعیلی مطلق با تاکید بر اینکه در حال حاضر میزان کاهش مرگ نوزادان در کشور به 9 در یک هزار نفر رسیده است، یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی‌ها میزان مرگ و میر نوزادان در کشور به هفت در یک هزار خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته، مرگ نوزادان زیر 20 و 22 هفته ثبت نمی‌شد، ادامه داد: اما اکنون همه این نوزادان ثبت و دلایل مرگ آنها بررسی می‌شود.
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان 13 سال آینده دیگر هیچ مرگ نوزاد قابل اجتناب نداشته باشیم، افزود: در حال حاضر مرگ مادران به دلیل خونریزی با شتاب پایینی مواجه شده است.
اسماعیلی مطلق با اشاره به اینکه اگر بخواهیم مرگ نوزادان زیر یک هزار و 500 گرم را کاهش دهیم، باید زنان قبل از بارداری آموزش بینند، اظهار کرد: این آموزش‌ها در کشور آغاز شده و تا 42 روز پس از زایمان مادر هم ادامه می‌یابد.
وی با بیان اینکه تلاش داریم مرگ مادران باردار را به 15 در 100 هزار برسانیم، ادامه داد: همچنین تا 13 سال آینده مرگ مادر باردار نباشد.
مدیرکل سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس با بیان اینکه تلاش این است که تا 13 سال آینده هیچ گونه مرگ قابل اجتنابی در کودکان زیر پنج سال نباشد، تصریح کرد: برنامه‌های مختلفی در راستای مراقبت از کودک پیگیری و اجرا می‌شود.
اسماعیلی مطلق با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود تا پایان برنامه ششم و بعد از اجرای طرح تحول سلامت امید به زندگی در زنان به بالای 76 سال در زنان و بالای 74 سال در مردان برسد، اظهار کرد: در حال حاضر میزان باروری کلی دز کشور از 1.8 به دو رسیده است.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر روی برنامه ازدواج سالم، عوامل کاهش طلاق از نظر بعد زناشویی و سلامت کار می‌کند.
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس با اشاره به اینکه ساعت آموزش‌های قبل، حین و پس از ازدواج افزایش یافته است، افزود: هدف ارتقای سلامت و کاهش طلاق است.
اسماعیلی مطلق تصریح کرد: برنامه تحول سلامت در سطح کشور در بعد پیشگیری و مراقبت موجب کاهش بار بیماری‌ها و افزایش امید بر زندگی شده است.
وی در زمینه هدفگذاری و میزان نرخ باروری مورد نظر، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست‌های کلی ابلاغی، نرخ باروری 2.1 درصد را برای مراحل اولیه اعلام کرده‌اند.
مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس نرخ باروری هدفگذاری شده در برنامه ششم توسعه را 2.5 درصد اعلام کرد و گفت: سعی می‌شود، این رقم محقق شود.

اسماعیلی مطلق با بیان اینکه ۱۱ میلیون نفر در حاشیه شهرهای کشور دارای کد و پرونده در حوزه بهداشت و درمان هستند، افزود:  مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی ابلاغی، نرخ باروری ۲.۱ درصد را برای مراحل اولیه اعلام کرده‌اند و نرخ باروری هدفگذاری شده در برنامه ششم توسعه  ۲.۵ درصداست.

همایش جمعیت